O wierze, zaufaniu i męstwie

Z cnotą wiary wiąże się nie tylko pokora, ale także i męstwo. Wiara to całkowite posłuszeństwo Bogu w przykazaniach, jak i w misji, którą człowiek realizuje z woli Bożej. Poprośmy dzisiaj Boga o taką wiarę. Podziękujmy za te znaki, które On nam daje.

zdjęcie: Loft Gallery

2025-07-20

Komentarz do Liturgii Słowa:  Wj 14, 5-9a.10-18; Mt 12, 38-42
XVI tydzień zwykły

Dzisiejsza Liturgia Słowa mówi o znakach Boga. Z Księgi Wyjścia dowiadujemy się o wydarzeniach poprzedzających cudowne przejście Izraelitów przez Morze Czerwone, zaś z Ewangelii św. Mateusza o żądaniu uczonych w Piśmie i faryzeuszy cudownego znaku, którego miałby dokonać Jezus specjalnie dla nich. Św. Mateusz ukazuje nam również reakcję Chrystusa na zadufaną zachciankę uczonych w Piśmie i faryzeuszów – Jego zdecydowane wezwanie do nawrócenia na wzór proroka Jonasza. Zarówno wystraszonym Izraelitom stojącym nad brzegiem Morza Czerwonego, jak i zadufanym faryzeuszom zabrakło wiary. Pierwszych obleciał strach, drugich poniosła pycha, chcieli zredukować Chrystusa do magika, który na ich wezwanie miał dokonać cudu.

Ile razy zabrakło mi również wiary w trudnej sytuacji życia, ile razy chciałem wymóc na Bogu jakiś cudowny znak? W jednej i drugiej postawie brak „siostry” wiary – pokory.

W dzisiejszej Liturgii Słowa odkrywamy jeszcze jedną, pozytywną postawę, związaną z głębokim zawierzeniem życia Bogu – chodzi o postawę Mojżesza. On uczył się posłuszeństwa Bogu całe życie. W dzisiaj przywołanym fragmencie Księgi Wyjścia jesteśmy świadkami niezwykłej wiary Mojżesza, który wyprowadza naród z niewoli. Z jednej strony ma za sobą sześćset rydwanów egipskich ścigających Izraelitów, z drugiej – ogarniętych panicznym lękiem swoich ziomków. Sam nie wpadł w panikę. Wbrew sobie, opierając się jedynie na Bogu skierował słowa do Izraelitów: „nie bójcie się”.

Z cnotą wiary wiąże się nie tylko pokora, ale także i męstwo. Wiara to całkowite posłuszeństwo Bogu w przykazaniach, jak i w misji, którą człowiek realizuje z woli Bożej. Poprośmy dzisiaj Boga o taką wiarę. Podziękujmy za te znaki, które On nam daje.

Autorzy tekstów, Bartoszek Wojciech, Rozważanie, Komentarz do ewangelii