"Rekolekcje zamknięte" Zachariasza

Choć nam dramatyczna interwencja Boga w życie Zachariasza może wydawać się zbyt surowa, to dla niego był to szczególny czas łaski – czas na odbudowanie swej wiary i zaufania Bogu, czas na stanie się bardziej świętym, czas swego rodzaju rekolekcji.

2023-12-23

Komentarz do fragmentu Ewangelii Łk 1, 57-66
3 Tydzień Adwentu

Bóg jest miłosierny. Mimo niedowiarstwa Zachariasza nie wycofał swojej obietnicy. Dał tylko Zachariaszowi czas na przemyślenie własnej postawy, czyniąc go niemym na 9 miesięcy. Chociaż nam, ciągle wątpiącym w Boże Miłosierdzie, taka dramatyczna interwencja w życie Zachariasza może się wydawać zbyt surowa, to w istocie nie była ani kara ani Boży dopust. Przeciwnie – był to dla Zachariasza szczególny czas łaski – czas na odbudowanie swej wiary i zaufania Bogu. Czas swego rodzaju rekolekcji. Czas na stanie się bardziej świętym. To również szansa na zrozumienie, że Boży dar jest zawsze większy od tego, którego oczekujemy i o który Go prosimy, i że otrzymamy go w najlepszym dla nas czasie.

Zachariasz owocnie spędził swoje rekolekcje. Wie już, że Boża miłość wykracza poza wszelkie utarte schematy, poza tradycje i obyczaje ludzkie. Kiedy nie dowierzając Elżbiecie sąsiedzi w dniu obrzezania św Jana zapytali „ na migi jego ojca, jak by chciał go nazwać. On zażądał tabliczki i napisał: «Jan będzie mu na imię». I zdumieli się wszyscy”. Zdumieli się choć przecież wszyscy widzieli cud: bezpłodna, starsza kobieta porodziła syna. Może w przeciwieństwie do Zachariasza potrzebowali jeszcze więcej cudów, może więcej czasu?

Z chwilą wyboru imienia dla syna, Bóg uznał, że „rekolekcje zamknięte” Zachariasza skończyły się. „A natychmiast otworzyły się jego usta i rozwiązał się jego język, i mówił, błogosławiąc Boga”. Pierwsze swoje słowa skierował do Boga. Nie były to pretensje za trudny czas doświadczenia, ale słowa błogosławieństwa.

Zachariasz już wiedział, że wszystko, co otrzymujemy z rąk Boga jest dla nas dobre i zbawienne Czy potrafimy błogosławić i dziękować Bogu za Jego łaski ale także za czas próby?

Autorzy tekstów, Dajmund Danuta, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

9

15

16

17

19

21

22

23

24

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 21.06.2024