Wybrani przez Boga

Droga życia Ewangelią nie jest ani łatwa, ani bezpieczna. Ale to jedyna droga, którą warto kroczyć.

2023-05-13

Komentarz do fragmentu Ewangelii  J 15,18-21 
V tydzień wielkanocny


Słowa dzisiejszej Ewangelii Jezus kieruje do wszystkich swoich wyznawców ze wszystkich krajów i narodów, i przez wszystkie czasy. Należymy do nich także i my.  Pragnie, abyśmy zdobyli się na odwagę bycia „innymi”, odwagę bycia  ludźmi „nie z tego świata”. Takimi, dla których tylko On jest Drogą, Prawdą i Życiem, jest ich  największą Miłością i najważniejszym Celem. Ludźmi, którzy zostali wybrani ze świata przez samego Boga.

Takich ludzi pamięta się latami. Czasem można się pobłażliwie uśmiechać na widok ich „oderwania od ziemi”, można się niecierpliwić ich „naiwnością” i krytykować ich „niedzisiejszość”…, ale nie można pozostać wobec nich obojętnymi.

Każdego dnia dziękuję Bogu za to, że na przestrzeni wielu lat mojego dorosłego życia pozwolił mi spotkać kilku z nich. Głęboko w pamięć i serce zapadły mi słowa, które od nich usłyszałam, epizody z ich życia – tak nietuzinkowego, tak innego od naszego, tak radykalnie… świętego, których byłam świadkiem.

Podobnym do nich uczniom sprzed dwóch tysięcy lat Jezus tłumaczył: „Gdybyście byli ze świata, świat by was miłował jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi”.

Jezus przepowiedział również swoim uczniom: „«Sługa nie jest większy od swego pana». Jeżeli Mnie prześladowali, to i was będą prześladować. Jeżeli moje słowo zachowali, to i wasze będą zachowywać. Ale to wszystko wam będą czynić z powodu mego imienia”.

Ta piękna choć trudna droga życia Ewangelią nie jest bezpieczna i nie jest drogą na skróty. Na przestrzeni dziejów za kroczenie tą drogą niektórzy płacili własnym życiem i krwią. Ale to jedyna droga którą warto kroczyć, by zająć miejsce przeznaczone nam od wieków przez samego Boga.

Autorzy tekstów, Dajmund Danuta, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 17.04.2024