Trwać w Chrystusie

Kluczem do zrozumienia dzisiejszej Ewangelii jest słowo: „trwać”. To słowo nie oznacza wegetacji, oznacza głęboką wieź z Chrystusem nadającą sens życiu w każdym położeniu.

zdjęcie: Loft Gallery

2023-05-10

Komentarz do fragmentu Ewangelii J 15, 1-8
V tydzień wielkanocny

Jezus w dzisiejszej Ewangelii podaje ważne kryteria tożsamości Jego ucznia. Wpierw ukazuje symboliczny obraz zaczerpnięty z rolnictwa związany z uprawą winorośli. On sam jest krzewem winnym, Bóg Ojciec jest rolnikiem uprawiającym winnicę, uczeń Chrystusa jest latoroślą. Podobnie jak latorośl, aby była owocna, musi „trwać” w winnicy, być z nią złączona, wyrastać z niej, tak uczeń, aby był Chrystusowy i przynosił owoc obfity, powinien „trwać” w Jezusie i być z Nim złączony. Bóg widzi, że pewne latorośle nie przynoszą owoców, inne przynoszą słabe owoce, jeszcze inne owocują obficie. Dlatego pierwsze wyrzuca, spala, drugie przycina, oczyszcza, trzecim bardziej pomaga wzrastać. Warto zastanowić się, która z trzech wymienionych sytuacji, odzwierciedla moje życie duchowe?

Wspólnota Apostolstwa Chorych od poniedziałku gromadzi się na rekolekcjach w Brennej. To dobry czas na oczyszczenie relacji z Jezusem, by przynieść obfity owoc duchowy życia.

Naprawdę, każdy człowiek, najbardziej chory, dzięki głębokiej więzi z Jezusem, może przynieść obfity duchowy owoc życia. Niedawno swoje świadectwo ukazał ks. Andrzej Preuss, od trzech lat chory na stwardnienie zanikowe boczne. Nie potrafi na głos wypowiedzieć ani jednego słowa, jest całkowicie unieruchomiony z racji choroby. Komunikuje się za pomocą cyber-oka. I… świadczy o swojej wierze w Chrystusa.

Kluczem do zrozumienia dzisiejszej Ewangelii jest słowo: „trwać”. To słowo nie oznacza wegetacji, oznacza głęboką wieź z Chrystusem nadającą sens życiu w każdym położeniu. Prośmy dzisiaj o takie głębokie duchowe pragnienia więzi z Jezusem.

Autorzy tekstów, Bartoszek Wojciech, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

5

11

12

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 28.05.2024