10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem obchodów jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi ludzi na całym świecie na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób. To także walka ze stygmatyzacją, szeroka edukacja i pomoc potrzebującym.

zdjęcie: canstockphoto.pl
2024-10-10
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony został w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health, działającą od 1948 r.) z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji, Richarda Huntera. Początkowo Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego nie miał określonego charakteru. Za główne cele przyjęto upowszechnienie polityki zdrowia psychicznego oraz edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Każdego roku Federacja wybiera do promowania nowy temat, którym w tym roku jest „Zdrowie psychiczne w pracy”, co ma podkreślić związek pomiędzy zdrowiem psychicznym a pracą. Bezpieczne, zdrowe środowisko pracy może działać jako czynnik ochronny dla zdrowia psychicznego. Niezdrowe warunki, w tym stygmatyzacja, dyskryminacja i narażenie na zagrożenia, mogą stanowić poważne ryzyko, wpływając na zdrowie psychiczne, ogólną jakość życia, a w konsekwencji na uczestnictwo lub produktywność w pracy.
Pandemia Covid-19 spowodowała światowy kryzys zdrowia psychicznego, generując krótko i długoterminowe stresy, co wpłynęło na zdrowie psychiczne milionów ludzi. Szacuje się, że wzrost zarówno zaburzeń lękowych, jak i depresyjnych w pierwszym roku trwania pandemii wyniósł ponad 25%. Jednocześnie usługi medyczne w zakresie zdrowia psychicznego zostały poważnie zakłócone, a luka w leczeniu chorób psychicznych zwiększyła się.
Problemy społeczne i gospodarcze, niepewność jutra, przedłużające się konflikty, przemoc, szczególnie trwająca wojna na Ukrainie i w innych częściach świata, dotykają całe społeczności, zagrażając zdrowiu psychicznemu wielu ludzi. Dlatego warto zwiększyć zaangażowanie poświęcane zdrowiu psychicznemu tak, aby wszystkie potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego mogły zostać zaspokojone dzięki wsparciu specjalistów.
W związku ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego w wielu miejscach organizowane są wydarzenia, spotkania ze specjalistami czy darmowe konsultacje. W tym dniu warto promować udział w organizowanych spotkaniach i warsztatach. Zdobyta na nich wiedza może bowiem w przyszłości uratować komuś życie.