Chorzy spotkali się u Cudownej Lekarki

13 maja br., w 105. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie, odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Piekar Śląskich.

zdjęcie: Andrzej Pałka

2022-05-13

Diecezjalna Pielgrzymka Osób Chorych i Niepełnosprawnych rozpoczęła się w Bazylice piekarskiej przywitaniem pielgrzymów przez proboszcza parafii i kustosza sanktuarium, ks. Mirosława Godźka. Po przywitaniu i przedstawieniu planu pielgrzymki miała miejsce modlitwa różańcowa, którą poprowadził ks. Krzysztof Hołyński, kapelan Szpitala Miejskiego pw. św. Łukasza w Piekarach Śląskich. Pięknym przedłużeniem modlitwy różańcowej był koncert Zespołu „Od Serca” z Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa” w Rudzie Śląskiej-Halembie. Członkowie zespołu nie tylko śpiewali dla zebranych pielgrzymów, ale również zaprosili ich do wspólnego śpiewania pieśni ku czci Matki Bożej.

Po koncercie miała miejsce Eucharystia – centralny punkt pielgrzymki. Eucharystii przewodniczył ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Mszę koncelebrowali kapelani szpitalni i kapłani związani z duszpasterstwem chorych. Homilię wygłosił ks. Marcin Niesporek, diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia i kapelan szpitalny w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu. W słowie skierowanym do pielgrzymów dzielił się doświadczeniem swojej posługi kapelańskiej. Przekonywał, że dotyk Boga nigdy nie zadaje bólu i cierpienia, ale zawsze przynosi uzdrowienie i umocnienie. Prosił także chorych, by swoje cierpienia i modlitwy zechcieli ofiarować Bogu szczególnie w intencji nowych, licznych powołań kapłańskich oraz w intencji ośmiu diakonów, którzy w sobotę 14 maja przyjmą święcenia kapłańskie w katowickiej katedrze. W procesji z darami ofiarnymi podopieczni Ośrodków Caritas przynieśli do ołtarza własnoręcznie wykonane prace plastyczne.

Po Mszy świętej na terenie wokół Bazyliki był czas na posiłek oraz wspólną integrację. Poczęstunek dla uczestników pielgrzymki przygotowali pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Katowickiej. Wspólną integrację i zabawy przy muzyce poprowadził ks. Wojciech Ignasiak, który od wielu lat związany jest z Ruchem Światło-Życie i na co dzień posługuje w Ośrodku Profilaktyczno-Szkoleniowym im. Ks. Franciszka Blachnickiego w Katowicach. Ostatnim punktem pielgrzymki było nabożeństwo lourdzkie z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Po zakończonej modlitwie chętni mogli udać jeszcze się na Kalwarię piekarską, by zwiedzić jej teren wraz z przewodnikami kalwaryjskimi.

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Polecane, Nasze propozycje

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

31

3

4

5

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

21

23

25

26

27

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 25.06.2022