Nie prywatna misja, lecz Boża

Podobnie jak dwa tysiące lat temu, tak w obecnym czasie Pan Jezus powołuje kapłanów. Od czasu powołania to nie „prywatna” misja danego człowieka, ale droga pochodząca od Boga i chroniona przez Maryję.

zdjęcie: Loft Gallery

2021-07-07

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 10, 1-7
XIV tydzień zwykły

Z imienia, konkretnie, św. Mateusz przywołuje powołanych przez Pana Jezusa do grona Dwunastu. Ich zadaniem było przedłużenie słów i dzieł, które mówił i wypełniał Chrystus. Mieli iść nie we własnym, ale Pana Jezusa imieniu.

Wczoraj odbyła się 56. Ogólnopolska Pielgrzymka osób chorych i niepełnosprawnych na Jasną Górę. Wiele mówiono o powołaniu chorych do apostolstwa. Apostolstwo chorych (przyjęcie cierpienia w zjednoczeniu z Chrystusem i ofiarowanie go za Kościół święty) rodzi się często dzięki duszpasterstwu chorych nazywanemu nieraz opieką duchową. Duszpasterstwo chorych to troska o duszę chorego. Realizuje się ona dzięki towarzyszeniu choremu, przez udzielanie sakramentów świętych, przez wspólną modlitwę.
 
Kilka miesięcy temu w kilkunastu diecezjach w Polsce księża biskupi mianowali diecezjalnych duszpasterzy Apostolstwa Chorych. Księża biskupi powierzyli tym kapłanom duszpasterstwo chorych w diecezjach. Wielu z nich było wczoraj na Jasnej Górze. Akt prawny, który dokonał się w diecezjach, w związku z mianowaniem duszpasterzy Apostolstwa Chorych, wczoraj został dopełniony duchowo – przez powierzenie NMP Królowej Polski tychże kapłanów. To konkretni księża (z imienia i nazwiska) reprezentujący chorych w diecezjach.
 
Podobnie jak dwa tysiące lat temu, tak w obecnym czasie Pan Jezus powołuje kapłanów. Od czasu powołania to nie „prywatna” misja danego człowieka, ale droga pochodząca od Boga i chroniona przez Maryję.
 
Naszym – kapłańskim – zadaniem jest uobecnianie działalności Pana Jezusa. Od czasów, gdy On żył w Galilei, zmieniły się okoliczności życia. Jednak główne przesłanie Ewangelii pozostało to same. Jutro je usłyszymy, jako kontynuację dzisiejszego wezwania: „Idźcie i głoście: Bliskie już jest królestwo niebieskie. Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. Prosto i dobitnie Jezus sformułował naszą – duszpasterzy Apostolstwa Chorych –  misję. Pełny radykalizm ewangeliczny.
 
Idźmy więc w imieniu Jezusa do chorych.

Autorzy tekstów, Bartoszek Wojciech, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

Dzisiaj: 05.10.2022