Formacja w bliskości

Szczególnie w obecnym czasie, trudnym czasie epidemii, formacja uczniów Chrystusa jest niezwykle istotna.

zdjęcie: Loft Gallery

2021-03-03

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 20, 17-28
II tydzień Wielkiego Postu

Matka synów Zebedeusza po ludzku rozumie władzę w Wieczności. Pragnie, aby Pan Jezus Jakuba i Jana, jej synów, umiejscowił w królestwie Bożym na miejscach wipowskich, po swojej prawicy i lewicy. Nie zrozumiała tego, co wcześniej Zbawiciel powiedział do uczniów: „Oto idziemy do Jerozolimy: a tam Syn Człowieczy zostanie wydany arcykapłanom i uczonym w Piśmie. Oni skażą Go na śmierć i wydadzą Go poganom, aby został wyszydzony, ubiczowany i ukrzyżowany; a trzeciego dnia zmartwychwstanie”. Wipowskie miejsca w królestwie Bożym zarezerwowane są nie dla tych, którzy „mają plecy, kontakty i znajomości”, ale dla prawdziwych sług Boga, czyli dla tych, którzy rzeczywiście potrafią „służyć i dać swoje życie jako okup za wielu”. W przyszłości Jakub i Jan dobrze zrozumieją te wskazania.

Znamienne w wypowiedzi Pana Jezusa jest użycie przez Niego liczby mnogiej: „Oto idziemy do Jerozolimy”. Pan Jezus idzie do Jerozolimy z Dwunastoma. Jest z nimi stale. Po drodze formuje ich. Szczytem tej formacji będą wydarzenia paschalne. To ważna wskazówka dla nas. Nie można formować innych, nie będąc z nimi, nie idąc ze swoimi uczniami, będąc z nimi jedynie „z-dalnie”. Współcześni uczniowie, podobnie jak i ich poprzednicy, stale wpatrują się w swoich nauczycieli i mistrzów, i dostrzegają zarówno ich zalety, jak i wady. Nic nie zmieniło się od czasów Pana Jezusa. Gdy nie ma bezpośredniej i osobistej relacji między nauczycielem a uczniem, uczeń niczego nie nauczy się od swojego mistrza.

Od roku, z racji trwającej epidemii, trwamy w „z-dalnych” kontaktach. W szkołach, na uczelniach, także w innych przestrzeniach życia społecznego. Dokonuje się to nie z naszej winy. Jak ważne są dzisiaj inicjatywy, które próbują – z zastosowaniem  wszelkich rygorów sanitarno-epidemicznych – skracać dystans międzyludzki zwłaszcza w relacjach między formującymi a formowanymi. Szczególnie w obecnym czasie, trudnym czasie epidemii, formacja uczniów Chrystusa jest niezwykle istotna.

Autorzy tekstów, Bartoszek Wojciech, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

5

11

12

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 26.05.2024