Czyńcie dobro swoim cierpieniem!

6 lipca br. na Jasnej Górze odbyła się 52. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych. Uczestniczyły w niej osoby chore, niepełnosprawne i osłabione przez wiek, które przybyły do tronu Matki Bożej z wielu stron Polski.

zdjęcie: Maria Frąckowiak

2017-09-28

Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę odbywająca się w roku Jubileuszu 300-tnej rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej tradycyjnie zgromadziła chorych i niepełnosprawnych z całej Polski.

Podczas pielgrzymki wspominano i modlono się szczególnie za zmarłego przed rokiem (12.07.2016) abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w latach 2009-2016. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Homilię wygłosił delegat papieża Franciszka, prałat Jean-Marie Mupendawatu, sekretarz watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Ksiądz Mupendawatu od 2009 roku był najbliższym współpracownikiem śp. abp. Zygmunta Zimowskiego. Nic więc dziwnego, że kilkakrotnie przywoływał w homilii jego postać, zwracając uwagę na oddanie i troskę, które okazywał chorym: „Mogę zaświadczyć o jego wielkim zaangażowaniu i trosce o chorych oraz o tych, którzy na różny sposób im posługują. (...) Arcybiskup Zimowski odznaczał się duchem prawdziwej chrześcijańskiej służby. Nie bez powodu na swoje zawołanie biskupie wybrał słowa Chrystusa z Ewangelii św. Mateusza: «Nie przyszedłem, aby Mi służono, lecz aby służyć» (20,28)”.

Papieski delegat ze słowami pozdrowienia i otuchy zwrócił się również do chorych i cierpiących: „Pozdrawiam was serdecznie i wyrażam moją wdzięczność, że we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych mogę stanąć przed wami w tym świętym miejscu. Wiem, że tu na Jasnej Górze trwają w tym roku obchody Jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, zwanej Czarną Madonną. Jestem tu po to, aby razem z wami powierzyć się Matce Chrystusa; aby razem z wami ukryć się w Jej ramionach i odnaleźć pokój, którego tak bardzo potrzebuje świat i każdy człowiek. (...) Jako chorzy jesteście wezwani, aby czynić dobro swoim cierpieniem i nadawać mu, dzięki łasce Bożej, wartość zbawczą”.

Podczas pielgrzymki ważnym tematem była również Nowa Karta Pracowników Służby Zdrowia, o której wydanie zabiegał i do której napisał wstęp wspomniany już śp. abp Zygmunt Zimowski. Dokument ten skierowany jest do wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia, nie tylko do lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów, ale także do tych, którzy zarządzają placówkami medycznymi, aby kierowali się w życiu wartościami płynącymi z Ewangelii. Szczegóły dotyczące prac nad polskim tłumaczeniem Nowej Karty Pracowników Służby Zdrowia przybliżył uczestnikom pielgrzymki ks. dr hab. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jej pełna prezentacja odbędzie się 8 września 2017 roku w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Natomiast w październiku, w związku ze wspomnieniem św. Łukasza, patrona służby zdrowia, ma być prezentowana w diecezjach.

W programie 52. Pielgrzymki Chorych i Niepełnosprawnych znalazły się także: modlitwa różańcowa, występ kwartetu smyczkowego Akademos, konferencja ks. Adama Pradeli o uzdrowieniu (jej fragmenty publikujemy w bieżącym numerze, w Szkole modlitwy, str. 35), Droga Krzyżowa z rozważaniami kamilianina o. Andrzeja Chorążykiewicza oraz nabożeństwo lourdzkie połączone z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Podczas Mszy świętej przedstawiciele wspólnoty Apostolstwa Chorych złożyli na ręce delegata papieskiego ks. Mupendawatu list jedności skierowany do Ojca świętego Franciszka.


Zobacz całą zawartość numeru ►

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Miesięcznik, Numer archiwalny, 2017-nr-09, Z cyklu:, Rozmaitości

nd pn wt śr cz pt sb

30

1

2

3

4

6

7

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Dzisiaj: 28.05.2023