Trzy lekarstwa

Lekarstwem na biedę człowieka jest zatem miłość Boga. Miłość, która POSZUKUJE, PRZEBACZA i PRZYGARNIA. Wciąż na nowo.

zdjęcie: wallpapercasa.com

2013-11-07

I Rok czytań
Łk 15, 1-10

Dzisiejsza Ewangelia przypomina o wielkim miłosierdziu Boga i Jego trosce o każdego człowieka. Zawiera w sobie trzy obrazy, które Jezus – nauczając w przypowieściach – maluje Swoim słuchaczom.

Żyjący w IV wieku biskup Mediolanu – św. Ambroży w taki sposób komentował słowa Łukaszowej Ewangelii: Nie bez powodu Ewangelista przedstawił nam kolejno trzy przypowieści: o owcy, która się zagubiła i została odnaleziona, o drachmie, którą ktoś zgubił, a następnie odnalazł i o synu marnotrawnym, który był martwy i powrócił do życia. A to po to, abyśmy pielęgnowali nasze rany za pomocą tego potrójnego lekarstwa… Kim jest ten pasterz, ten ojciec, ta kobieta? Czy to nie Bóg Ojciec, Chrystus i Kościół? Chrystus, który wziął na Siebie twoje grzechy, nosi ciebie w Swoim ciele. Kościół ciebie szuka. Ojciec cię przyjmuje. Przynosi cię jak pasterz, szuka cię jak matka, przyodziewa cię jak ojciec. Najpierw miłosierdzie, potem pomoc i wreszcie pojednanie. Każdy szczegół jest tutaj ważny – Odkupiciel przychodzi z pomocą, Kościół wspiera, Ojciec jedna. Zmęczona owca jest niesiona przez pasterza, zagubiona drachma odnajduje się, a syn powraca do ojca. Radujmy się zatem z tego, że ta owca, która zagubiła się w Adamie, objawiła się i odnalazła na powrót w Chrystusie.

Lekarstwem na biedę człowieka jest zatem miłość Boga. Miłość, która POSZUKUJE, PRZEBACZA i PRZYGARNIA. Wciąż na nowo.

Panie, odszukaj mnie, gdy pobłądzę i nie będę potrafiła wrócić o własnych siłach. Odszukaj mnie, kiedy nie będzie już nikogo, kto by o mnie walczył. Odszukaj mnie, kiedy nikt już nie będzie chciał zawracać sobie mną głowy. Odszukaj mnie nawet wtedy, gdy sama ucieknę i będę się zarzekać, że jest mi dobrze. Wówczas przyjdź Panie i ulecz mnie Miłością, która poszukuje.

Panie, przebacz mi wszystkie niewierności i odejścia od Ciebie. Przebacz to wszystko, czego sama nie potrafię sobie wybaczyć. Przebacz moje widzimisię. Przebacz wszelką nędzę. Przyjdź Panie i ulecz mnie Miłością, która przebacza.

Panie, przygarnij mnie w chwilach mojej największej ciemności. Przygarnij mnie po każdym upadku. Przygarnij, gdy wszyscy już spisali mnie na straty. Przygarnij, gdy nie mam odwagi przyjść do Ciebie. Przyjdź Panie i ulecz mnie Miłością, która przygarnia.

Cogiel Renata Katarzyna, Autorzy tekstów, Najnowsze, Rozważanie

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 23.10.2021