Życie może być proste

Czy Oboje zdają sobie sprawę, że są bohaterami największego wydarzenia w historii świata, czy zachowują się jakoś wyjątkowo? Zdecydowanie nie! Bo życie może być takie proste! Najważniejsze sprawy mogą być przekazane przez zwykłe gesty i proste słowa, w których wyraża się ogromna miłość i czułość.

2023-12-24

Komentarz do fragmentu Ewangelii Mt 1, 1-25
Uroczystość Narodzenia Pańskiego

Któż z nas nie zna Ewangelii o Bożym narodzeniu? Głównymi postaciami w niej występującymi są początkowo Maryja i Józef. Każde z nich przeżyło wcześniej swoje spotkanie z Bogiem, które było przygotowaniem do tego, co miało nastąpić. Bóg znając ludzką naturę przez swego anioła najpierw zabrał im strach. Maryja miała okazję zadać aniołowi jedno pytanie i co najważniejsze wypowiedzieć swoją zgodę. Do Józefa anioł przemówił przez sen może dlatego, żeby ten zwyczajem mężczyzn zbyt wiele nie dyskutował i przyjął po prostu to, co było niewytłumaczalne.

Jak to często bywa w Bożym planie, przez przypadkowy zbieg okoliczności, oboje idą do Betlejem, aby w miejscu zapowiedzianym przez proroków mógł urodzić się Mesjasz. Maryja przeżywa trudy i emocje ostatnich dni ciąży. Józef odpowiedzialny za Żonę i Dziecko targany jest przez uczucia i lęki, do których oczywiście nikomu się nie przyzna. Przeżywają różne problemy, ale samo narodzenie Jezusa odbywa się tak zwyczajnie, tak normalnie. Być może Oni patrząc na Syna, który jak każde niemowlę jest cudem samym w sobie, zastanawiają się, czy to na pewno Bóg się narodził?

Co robi Maryja? Najbardziej oczywistą, ale i najprostszą czynność matki, owija dziecko w pieluszki i układa do snu. Czy oboje zdają sobie sprawę, że są bohaterami największego wydarzenia w historii świata, czy zachowują się jakoś wyjątkowo? Zdecydowanie nie! Bo życie może być takie proste! Najważniejsze sprawy mogą być przekazane przez zwykłe gesty i proste słowa, w których wyraża się ogromna miłość i czułość. Wszyscy tak naprawdę tego potrzebujemy i w tym jesteśmy do siebie podobni. W tym też możemy być podobni do Boga. Bo życie może być takie proste. Po prostu.

Autorzy tekstów, Bartoszewska Łucja, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 17.04.2024