Mistyczne Ciało

W Kościele – Ciele Chrystusa: wszyscy członkowie mają swoje misje, zadania, funkcje, które powinni wykonywać z oddaniem, gorliwością i zaangażowaniem. Wszyscy poprzez wiarę i chrzest powiązani są z Chrystusem jako Głową, a każdy ma swoje zadanie.

2023-11-07

Komentarz do fragmentu Ewangelii Łk 14, 15-24
XXXI tydzień zwykły

Święty Paweł podejmuje dziś temat, do którego często wracał i który miał dla niego wręcz osobiste znaczenie. Przybliża mianowicie prawdę o tym, że Kościół jest Ciałem Chrystusa. Czytamy w Liście do Rzymian: „wszyscy razem tworzymy jedno ciało w Chrystusie, a każdy z osobna jesteśmy nawzajem dla siebie członkami”. W jaki sposób Apostoł odkrył tę prawdę? Wszystko rozpoczęło się od spotkania Jezusa pod Damaszkiem. Jako gorliwy przedstawiciel judaizmu Paweł znajdował się w samym środku swojego zaangażowania na rzecz prześladowania chrześcijan. Pod Damaszkiem ogarnęła go światłość i usłyszał słowa: „Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?”. Na pytanie: „Kto jesteś, Panie?”, usłyszał odpowiedź: „Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz”. Potem przez długi czas medytował nad tymi słowami. Doszedł do takiego wniosku: jeśli prześladując chrześcijan, prześladowałem samego Jezusa, to znaczy, że chrześcijanie stanowią Jego Ciało. Wielokrotnie rozwijał tę myśl. Pisał, że Jezus jest Głową tego Ciała, że wszyscy wierzący w Jezusa są członkami tego Ciała, że Duch Święty ożywia to Ciało. W odczytywanym dziś fragmencie wskazuje na różnorodność posług i zadań w Kościele: „Mamy zaś według udzielonej nam łaski różne dary: bądź dar proroctwa – do stosowania zgodnie z wiarą; bądź to urząd diakona – dla wykonywania czynności diakońskich; bądź urząd nauczyciela – dla wypełniania czynności nauczycielskich; bądź dar upominania – dla karcenia. Kto zajmuje się rozdawaniem, niech to czyni] ze szczodrobliwością; kto jest przełożonym, niech działa z gorliwością; kto pełni uczynki miłosierdzia, niech to czyni ochoczo”. Jak w ludzkim organizmie poszczególne członki pełnią różne funkcje, tak też w Kościele – Ciele Chrystusa: wszyscy członkowie mają swoje misje, zadania, funkcje, które powinni wykonywać z oddaniem, gorliwością i zaangażowaniem. Wszyscy poprzez wiarę i chrzest powiązani są z Chrystusem jako Głową, a każdy ma swoje zadanie. Naukę o Kościele jako Ciele Chrystusa przypomniał i rozwinął w 1943 roku papież Pius XII w encyklice Mystici Corporis Christi. Nazwał Kościół „Mistycznym” Ciałem Chrystusa.  

Zadań jest w Kościele oczywiście o wiele więcej niż te wspomniane w dzisiejszym tekście św. Pawła. Zadaniem małżonków katolickich jest pogłębiać miłość i powoływać nowe życie. Zadaniem rodziców jest po katolicku wychować dzieci. Misją duszpasterzy jest prowadzić powierzone wspólnoty do zbawienia. Zadaniem ludzi chorych jest jednoczyć się z Jezusem oraz ofiarować swoje cierpienie za zbawienie świata, w intencji przybliżenia królestwa Bożego. Zadania chorych są dla Kościoła czymś szczególnie ważnym. Czasem może się wydawać samym chorym, że z powodu swojej choroby, niepełnosprawności i niedołężności niewiele mogą zrobić dla Kościoła. A jest dokładnie odwrotnie: w zjednoczeniu z Chrystusem ludzi chorzy stanowią wewnętrzną energię Kościoła, dzięki której inni członkowie Kościoła mogą realizować swoje czynne zadania.

W świetle prawdy o Kościele jako Mistycznym Ciele Chrystusa należy odczytywać zalecenia św. Pawła z drugiej części dzisiejszego tekstu. Zalecenia te, czasem nazywane parenezą apostolską, to nie zachęta do zwykłej życzliwości ludzi między sobą. To wezwanie do współodpowiedzialności za członków Kościoła: „Miłość niech będzie bez obłudy! Miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem! W miłości braterskiej nawzajem bądźcie życzliwi! W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie! Nie opuszczajcie się w gorliwości! Bądźcie płomiennego ducha! Pełnijcie służbę Panu! Weselcie się nadzieją! W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali! Zaradzajcie potrzebom świętych! Przestrzegajcie gościnności! Błogosławcie tych, którzy was prześladują! Błogosławcie, a nie złorzeczcie! Weselcie się z tymi, którzy się weselą, płaczcie z tymi, którzy płaczą. Bądźcie zgodni we wzajemnych uczuciach! Nie gońcie za wielkością, lecz niech was pociąga to, co pokorne!”.

Wszystko to brzmi naprawdę pięknie i wzniośle. W praktyce zalecenia te są trudne do realizacji. Nie da się ich spełnić w równym stopniu wobec wszystkich. Trzeba je realizować w określonym porządku, przede wszystkim w obrębie kręgów osób, za których faktycznie jesteśmy odpowiedzialni. Pierwszym kręgiem jest rodzina, drugim ci, za których odpowiadamy w życiu społecznym. Szczególną więź powinniśmy czuć ze wszystkim ochrzczonymi, gdyż poprzez chrzest są – tak jak my – członkami Ciała Chrystusa. Dlatego też w sposób szczególny jesteśmy odpowiedzialni za wspólnotę wierzących: parafię, w której mamy ważne zadania do wypełnienia. Chorzy mogą modlić się za parafię, za duszpasterzy, o nowe powołania kapłańskie, za dzieci przygotowujące się do pierwszej Komunii świętej., za młodzież przygotowującą się do bierzmowania. Intencji nie braknie. Ważne, by wierzyć, że jest się członkiem Mistycznego Ciała Chrystusa.

Autorzy tekstów, Ks. Bartoszek Antoni, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

5

11

12

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 05.05.2024