Jezus – mistrz roztropności

Zręczna odpowiedź Jezusa nie mogła stać się argumentem przeciwko Niemu, a raczej umocniła Jego „pozycję” w głoszeniu Dobrej Nowiny i stała się przestrzenią do przekazania kolejnego bardzo istotnego pouczenia.

2023-10-22

Komentarz do fragmentu Ewangelii Mt 22: 15-21
XXIX niedziela zwykła

Narracja dzisiejszego fragmentu Ewangelii wynika poniekąd z poprzednich przypowieści, w których Jezus krytycznie odnosi się do wyższych kapłanów i faryzeuszów. Warto tu zajrzeć choćby do kilku poprzedzających przypowieści, które wygłosił Jezus. Znajdziemy tam: Przypowieść o Dwóch Synach, Przypowieść o Dzierżawcach i Przypowieść o Uczcie Królewskiej. Wszystkie one musiały dotknąć do żywego faryzeuszów i wyższych kapłanów. Zdali sobie oni sprawę, że Jezus zagraża ich pozycji. Szukają więc inteligentnego sposobu, takiego, który stworzy pozory działania słusznego i sprawiedliwego, by Jezusa wyeliminować. Ich wyrachowanie widać wyraźnie w składzie wysłanej do Niego delegacji. Tworzyli ją zwolennicy Heroda Antypasa, którzy dla własnych celów politycznych i ekonomicznych popierali Rzym. Także wśród religijnych przywódców narodu znajdowali się zwolennicy tego ugrupowania. Wciągając Jezusa w drażliwy temat płacenia podatku Rzymianom, faryzeusze zastawili na Jezusa pułapkę. Popierając płacenie podatku skompromituje się w oczach ludu, który z trudem znosił rzymską okupację. Jeśli będzie odwodził od płacenia podatku, zostanie uznany za rebelianta i wroga cezara. Zręczna odpowiedź Jezusa nie mogła stać się argumentem przeciwko Niemu, a raczej umocniła Jego „pozycję” w głoszeniu Dobrej Nowiny i stała się przestrzenią do przekazania kolejnego bardzo istotnego pouczenia. Warto tutaj dodać, że na podanym Jezusowi denarze widniał z jednej strony wizerunek cesarza z napisem: T(iberius) Ceaser Divini Aug(usti) F(ilius) Augustus – Tyberiusz Cezar August Syn Boskiego Augusta, z drugiej, obok ozdobnych liści, napis: Pontif(ex) Maxim(us) – najwyższy kapłan lub też najwyższy budowniczy mostów.

W tym kontekście Jezus pouczył, że w porządku rzeczy, władzy państwowej należy się pewien rodzaj lojalności, choć nie oznacza bezkrytycznego posłuszeństwa. Ważniejsze jest jednak uznanie władzy prawdziwego Boga nad wszystkim i Jemu należy się najwyższa cześć. W kontekście napisu na monecie wyraźnie też wybrzmiało, że władza państwowa nie ma władzy absolutnej. Taką ma jedynie Bóg i Jemu należy się poddać i Jego bezwzględnie słuchać.

Kończąc ten komentarz, nie mogę pominąć faktu, że dzisiejsza Ewangelia podana jest nam w niedzielę misyjną, kiedy to modlimy się za misjonarzy i misjonarki. Historia misji w Zambii uświadamia mi, że pierwsi misjonarze przychodząc na te tereny ponad 130 lat temu, udawali się najpierw z Dobrą Nowiną do tradycyjnych przywódców, by od nich uzyskać przychylność do prowadzenia misji wśród miejscowej ludności. Podejmowali trud docierania do ówczesnych przywódców, bo to od nich uzyskiwali pozwolenie lub zakaz „wejścia”. Często przekonywali lokalnych wodzów swoją determinacją w poznawaniu lokalnego języka oraz zwyczajów a poprzez troskę o biednych oraz edukację, otwierali serca miejscowych na Ewangelię. Jezus niewątpliwie jest wzorem roztropności dla misjonarzy w postępowaniu z ludźmi i z jej ziemską władzą. Jego przekaz jest bardzo prosty: oddać Bogu to, co się Jemu należy i postawić Boga w centrum życia człowieka, społeczeństw i narodów. Uświadamiam sobie jeszcze jedną rzecz, że właśnie w niedzielę misyjną w mojej misyjnej parafii odbędzie się sakrament bierzmowania sześćdziesięciu (60) kandydatów. A od czwartku (19 października) trwamy na modlitwie, rozważamy Słowo Boże, przystępujemy do spowiedzi oraz ćwiczymy sakramentalne odpowiedzi. Ten zbieg okoliczności przypomina mi o tym, że bardzo potrzebujemy asystencji Ducha Świętego w naszej misyjnej pracy. Jest to także okazja, by zaświadczyć, że wiele razy, naprawdę wiele razy doświadczyłem Bożej interwencji w różnych sytuacjach. Często głosząc nieporadnie Ewangelię w lokalnym języku Cibemba, jestem świadkiem mocy Ducha Świętego, który „niesie” moje nieporadne słowa i dotyka serc słuchających.

Autorzy tekstów, ks. Zenon Bonecki, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

5

11

12

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 04.05.2024