Idź i głoś!

Uświadom dziś sobie, że tak jak dwunastu apostołów, tak Ciebie Jezus wybrał i chce się posługiwać Tobą właśnie takim, jakim jesteś. W sakramencie chrztu i bierzmowania przez Ducha Świętego wyposażył Cię w swoją moc, abyś Ty także czynił te same znaki i cuda, jakich dokonywał On i uczniowie. Czy wierzysz w to?

2023-07-11

Komentarz do fragmentu Ewangelii Mt 10, 1-7
XIV tydzień zwykły

Czytany podczas dzisiejszej Eucharystii fragment Ewangelii został przez św. Mateusza umieszczony po opisach serii cudów dokonanych przez Jezusa. Przedstawia w nim moment, w którym Jezus posyła Dwunastu, czyli swoich najbliższych uczniów, aby szli i dokonywali tych samych dzieł. Zanim ich posłał, dał im władzę nad duchami nieczystymi i moc leczenia wszystkich chorób i wszelkich słabości. Skoro Jezus postąpił w ten sposób to znaczy, że miał pewność, że są oni już gotowi do podjęcia tej misji. Już jakiś czas przebywali z Nim, rozmawiali, słuchali nauki wygłaszanej do tłumów, jak i wskazań, które przekazywał im na osobności. Widzieli też wszystkie znaki, jakie czynił. Dał im więc tę samą moc, jaką On otrzymał od Ojca. Bardzo istotne są słowa: „leczyli wszystkie choroby i wszelkie słabości”, a to znaczy, że nie ma takiej choroby, ani takiej słabości, której Jezus nie mógłby uzdrowić ani pokonać. Tym samym także uczniowie, bo czynili to nie własną, ale Jego mocą.

Ewangelista wymienił imiona wszystkich dwunastu apostołów. Nie byli to ludzie z wyższych sfer, ani odpowiednio wykształceni. Mieli swoje wady i słabości. Jezus wiedział o tym. Znał ich serca. Mówi się często, że Jezus nie powołuje uzdolnionych, ale uzdalnia powołanych. To bardzo pocieszające dla nas, którzy chcemy być uczniami Jezusa. Tak często wydaje nam się, że kompletnie się do tego nie nadajemy. Porównujemy się z innymi, albo nie chcemy się angażować w żadne działanie w parafii czy wspólnocie, bo uważamy, że nie mamy żadnych talentów.

Uświadom dziś sobie, że tak jak dwunastu apostołów, tak Ciebie Jezus wybrał i chce się posługiwać Tobą właśnie takim, jakim jesteś. W sakramencie chrztu i bierzmowania przez Ducha Świętego wyposażył Cię w swoją moc, abyś Ty także czynił te same znaki i cuda, jakich dokonywał On i uczniowie. Czy wierzysz w to? Niestety niewielu z nas w to wierzy... Wydaje nam się, że ktoś inny jest bardziej obdarowany, lepiej się do tego nadaje. Ale to nieprawda. Każdy dostał tyle samo, ale wszystko zależy od nas, czy rozpakowaliśmy ten prezent, który otrzymaliśmy od Niego. Czy znamy swoje obdarowanie? Czy znaleźliśmy miejsce, w którym możemy posługiwać tym, co otrzymaliśmy? Czy mamy świadomość tego, że to nie nasza moc, ale że pochodzi ona od Boga? Czy jesteśmy wdzięczni Bogu za to obdarowanie?

Na końcu dzisiejszej Ewangelii Jezus daje uczniom także wskazówkę, aby nie szli do pogan, ani do Samarytan, ale „do owiec, które poginęły z domu Izraela”. To i dla nas wskazówka, abyśmy nie mieli własnych planów, nie chcieli od razu robić wielkich akcji ewangelizacyjnych, albo wyjeżdżać na misje do ludzi, którzy nie znają jeszcze Jezusa. Najpierw posyła nas do tych, którzy są najbliżej: do członków rodziny, znajomych, sąsiadów, współpracowników. Na wielkie dzieła przyjdzie czas. Idźmy więc i głośmy Ewangelię!

Panie Jezu, dziękuję Ci, że kochasz mnie taką, jaką jestem i posyłasz jak swojego najbliższego ucznia. Ucz mnie stawać w prawdzie o sobie, bym odkryła to, w co mnie wyposażyłeś i mogła iść wszędzie, gdziekolwiek mnie poślesz, służąc każdemu nie moją, ale Twoją mocą.

Autorzy tekstów, Magdalena i Pelagia Buczek, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

9

15

16

17

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 13.06.2024