„Tak Bóg umiłował świat…”

Ukochał mnie, ukochał Ciebie. Uwierzmy w to!

2023-06-04

Komentarz do fragmentu Ewangelii J 3, 16-18
Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

Do Jezusa przychodzi Nikodem, znawca prawa, członek Wysokiej Rady. Człowiek zamożny, w dojrzałym wieku. Przychodzi nocą, aby przeprowadzić rozmowę na tematy związane z religią. Chciał się przekonać o boskim posłannictwie Jezusa. Chce poznać Jego naukę. W tej rozmowie Nikodem zwraca się do Jezusa z wielkim szacunkiem, nazywając go Rabbi. Potem, kiedy kapłani i faryzeusze chcieli go pojmać, bronił Jezusa, choć bezskutecznie. Po śmierci Jezusa wraz z Józefem z Arymatei namaścił i pogrzebał Jego ciało.

Co on słyszy: Bóg umiłował świat, bo go stworzył, a kiedy człowiek w swojej wolnej woli wpuścił do niego szatana, który niszczy wszystko tam gdzie może się dostać - nasze życie, nasze relacje - nie zostawił nas samych i posłał do nas Syna Swego Jednorodzonego, Tego, który jest z Nim w bardzo bliskiej zażyłości. Zapragnął, aby nasze człowieczeństwo podnieść z powrotem to godności dziedzica, tego, który może jak Mojżesz stanąć przed Stwórcą twarzą w twarz i powiedzieć: Ojcze to ja Twoje dziecko, Twoja córka, Twój syn. Człowiek narobił wiele głupstw w swojej wolnej woli, ale przez Jezusa może wrócić do godności mu przewidzianej. Możemy zasiąść przy stole, przy którym siedzą Ojciec, Duch i Syn, który przez wcielenie i zmartwychwstanie dał nam, osobom z krwi i kości taką możliwość. Możemy to odrzucić, bo sam dzisiaj o takiej możliwości powiedział. Ale nade wszystko mamy możliwość rozmowy z Bogiem, obcowania z Nim i owocowania tym w codzienności.

Dzisiaj Jezus podkreśla znaczenie wiary dla naszego zbawienia. Nawet jeśli Pan Bóg w swojej miłości do mnie i do ciebie posłał Syna, nic to nie da, jeżeli w Niego nie uwierzymy. Dzisiaj zadaj sobie pytanie, zadajmy sobie pytanie, ale tak głęboko w sercu: Jaka jest moja wiara? Może warto dzisiaj sobie postanowić, aby często wielbić Boga, wołając i w sercu i w duszy i głośno ustami: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu.

Autorzy tekstów, Cieślik Tadeusz Karol, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

30

1

2

3

4

5

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Dzisiaj: 14.07.2024