Beatyfikacja bohaterskich Sióstr Elżbietanek

W sobotę 11 czerwca 2022 roku we Wrocławiu odbyła się uroczystość beatyfikacji s.M. Paschalis Jahn i dziewięciu Towarzyszek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety,

zdjęcie: Biuro Prasowe CSSE, s.M. Katarzyna Mróz

2022-06-14

Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety powstało w 1842 roku w Nysie na Śląsku Opolskim. Zostało założone przez cztery młode dziewczyny: obecnie bł. Marię Merkert, jej siostrę Matyldę Merkert oraz Franciszkę Werner i Klarę Wolff w celu pielęgnowania ubogich chorych w ich własnych mieszkaniach. Jednak od samego początku Siostry nie tylko zajmowały się pielęgnacją chorych, ale również troszczyły się o ubogich i bezrobotnych, były także posyłane do szpitali wojskowych.

Ta misja Zgromadzenia pozostawała aktualna po 100 latach jego działalności, ale szczególnym sprawdzianem stał się rok 1945. Postępująca na Zachód Armia Czerwona miała przynieść Polakom wyzwolenie spod niemieckiej okupacji. Szybko jednak okazało się, że niesie grozę, gwałty i śmierć. Dziewczęta i kobiety ukrywały się lub uciekały, by nie trafić w ręce sowieckich oprawców. Siostry Elżbietanki stanęły wobec dylematu: ratować swoje życie i uciekać czy też pozostać ze swoimi podopiecznymi, dzieląc z nimi niepewny los. Dla większości z nich wybór był oczywisty: zostały, płacąc za to wysoką cenę własnego życia.

Bezpośrednie przygotowania do beatyfikacji dziecięciu Sióstr Elżbietanek rozpoczęły się we wtorek 7 czerwca. W tym dniu oraz w środę i czwartek wieczorem w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej we Wrocławiu miały miejsce modlitewne czuwania z Siostrami Męczenniczkami. W tym czasie odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu, której towarzyszyły rozważania, oraz Apel Jasnogórski. Z dnia na dzień w tym modlitewnym spotkaniu uczestniczyło coraz więcej osób – przede wszystkim dzięki transmisji internetowej, ale rosła też liczba Sióstr Elżbietanek przybywających do Wrocławia z całego świata. Natomiast w piątek wieczorem w kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja odśpiewane zostało piękne oratorium „Mysteria Lucis”, skomponowane przez ks. Bartłomieja Kota specjalnie z okazji beatyfikacji śląskich Sióstr.

W sobotni poranek 11 czerwca Siostry oraz zaproszeni Goście udali się do wrocławskiej katedry św. Jana Chrzciciela już na godzinę 9.00, by wziąć udział w medytacji, przygotowanej przez Siostry z Niemiec, Brazylii, Tanzanii, Wietnamu i Polski. Ta wspólna modlitwa pozwoliła wszystkim wejść w modlitewne skupienie przed uroczystą Mszą św. beatyfikacyjną.

Mszy św. beatyfikacyjnej przewodniczył delegat Ojca Świętego Franciszka, kardynał Marcello Semeraro, Prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Uczestniczyło w niej ponad 30 biskupów, ok. 250 kapłanów, ok. 300 Sióstr, wiele osób świeckich. Byli też przedstawiciele władz państwowych oraz rodzin Sióstr Męczenniczek.

W homilii kardynał Semeraro podkreślił, że „w klimacie przemocy i ucisku, świadectwo nowych błogosławionych jest słowem miłości, jest znakiem miłości oraz całkowitego oddania się niebieskiemu Oblubieńcowi”. – Słychać to było w okrzyku jednej z sióstr, która w swoich ostatnich słowach powiedziała: „Ja należę do Chrystusa, i On jest moim Oblubieńcem” – wskazał papieski delegat. Zwrócił też uwagę, że całe życie sióstr, za przykładem ich współzałożycielki i pierwszej Przełożonej Generalnej, błogosławionej Marii Luizy Merkert, „było prawdziwym darem z siebie w służbie chorym, maluczkim, ubogim i najbardziej potrzebującym”.

Na zakończenie uroczystości został odczytany list, napisany przez prezydenta Andrzeja Dudę, który złożył w nim „uroczyste dziękczynienie za beatyfikację siostry Marii Paschalis Jahn i jej dziewięciu towarzyszek”. „Choć relacje o ich męczeństwie przejmują głębokim żalem i grozą, to jednak w duchu najstarszej tradycji Kościoła ośmielam się też wyrazić radość, że powiększyły one grono błogosławionych” – napisał prezydent.

Warto zauważyć, że obraz beatyfikacyjny, uroczyście odsłonięty po ogłoszeniu nowych błogosławionych, namalowała elżbietanka, s.M. Felicyta Szewczyk. Natomiast relikwiarzem jest przestrzelony kielich, sprofanowany przez czerwonoarmistów, niemy świadek wydarzeń w klasztorze św. Elżbiety w Nysie w 1945 roku.

W sobotni wieczór we wrocławskiej Hali Stulecia miał miejsce koncert uwielbienia, prowadzony przez ks. Teodora Sawielewicza. Koncert zgromadził ok. 5 tysięcy uczestników, którzy po jego zakończeniu mogli zobaczyć specjalnie przygotowany pokaz wrocławskiej fontanny multimedialnej.

Zwieńczeniem wszystkich obchodów była Msza św. dziękczynna, sprawowana we wrocławskiej archikatedrze w niedzielę 12 czerwca pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Kupnego. Licznie zgromadzone Siostry i wierni dziękowali Bogu za dar nowych błogosławionych Sióstr Elżbietanek.

Autorzy tekstów, S. Aleksandra, Polecane, Nasze propozycje

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

9

15

16

17

19

21

22

23

24

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 21.06.2024