Odwaga Boga

Bóg nie bał się powierzyć nam samego Siebie – także pod postacią eucharystycznego chleba. Czasem to my chcielibyśmy być świętsi niż On, ale przecież On nie boi się być blisko nas.

zdjęcie: Loft Gallery

2021-03-30

Rozważanie do fragmentu Ewangelii J 13, 21-33.36-38
Wielki Wtorek

Wiele razy w Kościele toczyły się debaty na temat różnych, drugorzędnych praktyk, czy zwyczajów. Jednym z przykładów może być ciągłe podejmowanie tematu sposobu przyjmowania Komunii świętej. Niektórzy tak zaciekle bronią konieczności przyjmowania do ust i na klęcząco, jakby bali się, że Bogu można uczynić krzywdę, czyniąc to w inny sposób. Trzeba uświadomić sobie, że nie jesteśmy w stanie wpłynąć na „samopoczucie Boga”. On już jest najdoskonalszy w każdej swojej cesze i ludzkie działanie lub jego brak nie mogą Mu w niczym zaszkodzić. Oczywiście nie wolno nam wyciągnąć z tego wniosku, który byłby zachętą do lekceważenia Boga i Najświętszego Sakramentu. Chodzi jednak o to, żeby umieć dostrzec własne możliwości oddziaływania na Niego, które są zupełnie znikome.

Fragment Ewangelii odczytywany dzisiaj pokazuje, że Jezus nie bał się umoczyć kawałek chleba i podzielić się nim z Judaszem – tym, który Go wydał na śmierć. Chrystus nie boi się być z ludźmi najbliżej jak to możliwe – nawet z największymi grzesznikami. To my niekiedy, wierząc, że jesteśmy lepsi od innych, chcemy Go „chronić”, ale to nie ma żadnego sensu. Takie pomysły rodzą się z ludzkiej pychy, z myślenia, że jesteśmy świętsi niż wszyscy inni. Papież Franciszek nie przypadkowo głosi idę nawrócenia dla wszystkich, pokazując  w ten sposób, że każdy człowiek – począwszy od niego samego – potrzebuje zmieniać się na lepsze. Niech czas Wielkiego Tygodnia będzie dla nas okazją do nawrócenia i zobaczenia, że obok są inni ludzie mający również dostęp do Pana Boga.

Autorzy tekstów, Ks. Wąchol Grzegorz, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

16

17

18

20

23

24

25

26

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 18.09.2021