Bóg pisze historię zbawienia

Jeżeli płyniemy nurtem Jego myśli, wpływamy do szerszej rzeki dziejów Jego ludu i wtedy oglądamy Jego dzieła. Jednocześnie historia zbawienia biegnie przez życie różnych ludzi, w różnych miejscach i w różnym czasie.

2021-03-08

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Łk 4, 24-30
III tydzień Wielkiego Postu

Jednym z pierwszych doświadczeń w mojej pracy zawodowej było uzdrowienie Eugeniusza. Pan Gienek przyszedł do dyżurki lekarskiej w dniu wypisu z oddziału po recepty. Nie był to dla niego dobry dzień, ponieważ dowiedział się w czasie rozmowy z ordynatorem że rak,który początkowo wydawał się łatwy do wyleczenia, rozpanoszył się i uległ rozsiewowi do płuc. Chory był już przebrany i zobaczyłam w klapie marynarki wpiętą broszkę z Matką Bożą Częstochowską. Ten wizerunek stał się pretekstem do rozmowy o wierze. Pan Eugeniusz zaczął też opowiadać o swoim pragnieniu uzdrowienia, ze względu na to, że był ojcem dwóch  małych córeczek. Niezwykle mnie to poruszyło. Ponieważ zbliżało się Święto Miłosierdzia Bożego, pojechaliśmy – niewielką grupą znajomych – do Krakowa-Łagiewnik,  modlić się za naszego pacjenta. W tym samym czasie szef  oddziału,osoba głęboko wierząca, zamknął się na wiele godzin w swoim pokoju,aby obmyślić niestandardowy sposób leczenia.

Za jakiś czas, w pamiętny dla mnie dzień, siedziałam u oddziałowej, kiedy przyniesiono opis zdjęcia płuc Pana Eugeniusza. Bałam się spojrzeć, bo nie wierzyłam w cuda. Kiedy wreszcie wyjęłam wynik z koperty, zorientowałam się, że nastąpiło całkowite wycofanie się nowotworu. Radości nie było końca. Zwykle powściągliwy, rosły mężczyzna, płakał ze szczęścia. „Pani doktor, bo mi chodzi o dzieci. Kiedy dorosną Bóg może mnie zabrać. Czy pani to rozumie? Czy pani ma dzieci?”. Ja niestety ich nie miałam, choć czekałam od 6 lat. „Jestem wam taki wdzięczny i będę się modlił o dzieci dla pani”. W styczniu następnego roku Gienek został chrzestnym mojego syna. Minęły 32 lata, przeszedł jeszcze leczenie kolejnej, innej choroby nowotworowej i cieszy się zdrowiem. Wciąż daje świadectwo i jest wdzięczny. Kiedy go pierwszy raz spotkałam, miałam 29 lat i m.in to wydarzenie sprawiło, że zaczęłam się intensywnie modlić za chorych i oczekiwać uzdrowień. Ale to tak nie działało.

Rozważam dzisiejszą Ewangelię i zastanawiam się, co tak naprawdę wydarzyło się w Nazarecie. Zaciekawiony tłum z rodzinnej miejscowości ma z pewnością mieszane uczucia i oczekiwania. Oto przyszedł Jezus: syn, kuzyn i sąsiad. Ponoć jest niezwykle mądry, pytanie po kim,i skąd to ma, Uzdrawia, więc będzie się działo. A Jezus zaczyna od tego czym żyje – Słowa Bożego. Na jego kanwie objaśnia prawa, jakimi się rządzi królestwo niebieskie. Opowiada o dwóch cudach, których scenariusz pisze sam Bóg. To on wybiera wdowę, do której ma udać się Eliasz. Jej dom staje się punktem wyjścia historii miłosierdzia bożego, która się wydarzy. Bóg będzie żywił Eliasza, wdowę i jej syna,  później wskrzesza tegoż syna. W tej historii wszystko ma swój początek i koniec, ład i cel. Ostatecznie wszyscy otrzymują wyczekiwany latami deszcz.Tak samo dzieje się z Naamanem. Młoda dziewczyna z Izraela namawia go do odwiedzenia proroka w Samarii i wspomniany wojownik, wódz wojska króla Aramu, idzie tym tropem, aby doświadczyć mocy bożej i opowiedzieć później te dzieje. Tak więc Jezus poucza o tym, że Bóg jest Panem i pisze historię zbawienia. Jeżeli płyniemy nurtem Jego myśli, wpływamy do szerszej rzeki dziejów Jego ludu i wtedy oglądamy Jego dzieła. Jednocześnie historia zbawienia biegnie przez życie różnych ludzi, w różnych miejscach i w różnym czasie. Niewiele tu miejsca na ludzkie pomysły i skryte kombinacje. Chodzi o to by „iść za Barankiem dokądkolwiek się uda”.
 
Czy ludzie z Nazaretu chcieli tego słuchać? Na pewno nie. Porwali Jezusa, szarpali,zapragnęli go zabić wraz z Jego nauką. Precyzyjnie zostało to wypowiedziane
przez greków do św Pawła na Areopagu: „posłuchamy cię o tym innym razem”.

Autorzy tekstów, Kumor-Głodny Teresa, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 29.07.2021