Umiłować „bardziej”

Jak rozumieć wskazania z dzisiejszej Ewangelii, zwłaszcza w obecnym czasie, kiedy rozluźniają się więzi rodzinne? Panie Jezu, czy żądasz ode mnie zerwania relacji z najbliższymi?

zdjęcie: Loft Gallery

2020-07-13

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 10, 34-11,1
XV tydzień zwykły   
                    

Jedna z najtrudniejszych dla mnie Ewangelii. Jak ją rozumieć? Panie Jezu, czy żądasz ode mnie zerwania relacji z najbliższymi?

Nie, moje dziecko, pragnę, abyś nadal kochał rodziców, rodzeństwo, bliskich twojemu sercu. Więcej – przypomnę tobie – czwarte przykazanie Dekalogu: „Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi” (Wj 20, 12). Według tego przykazania, powinieneś okazywać szacunek wobec rodziców oraz troszczyć się o nich, zwłaszcza w ich chorobie i w starości. To konkretne przejawy twojej miłości wobec nich.

Jak więc rozumieć wskazania z dzisiejszej Ewangelii, zwłaszcza w obecnym czasie, kiedy rozluźniają się więzi rodzinne? Kiedy tym bardziej potrzeba wzmocnienia tych więzi? Z pomocą przychodzi doświadczenie życia. Niedawno udzielałem Pierwszej Komunii świętej pewnemu dziecku. Nie wiem czemu, ale w czasie uroczystości wspomniałem o swojej mamie, która przed laty prowadziła mnie do Komunii świętej. Opowiedziałem o tym, jak uczyła mnie spowiedzi świętej, jak uczyła mnie pójścia do taty przed spowiedzią świętą, by go przeprosić. Wspomniałem również o tym, iż widziałem ją, gdy sama spowiadała się. Do dzisiaj tkwi w moim sercu obraz jej dobrego przykładu.

Gdy nastąpił moment Komunii świętej dziecka, okazało się, iż najbliżsi nie przystąpili do Komunii. W pierwszym odruchu serca, pamiętam, iż zabolała mnie postawa dorosłych. Potem jednak pomodliłem się cicho, aby to dziecko, które jako niewinne przystąpiło do pierwszej Komunii świętej, kiedyś poprowadziło swoich najbliższych do nawrócenia. Czy jest to możliwe?

Tak. Gdyby tak się stało, dla tego dziecka, byłby to wyraz najwyższej miłości wobec bliskich. „Bardziej” by ukochało Jezusa, niż najbliższych. Dla miłości Jezusa, poprowadziłoby ich do Komunii z Nim samym.

Być może przychodzi taki czas, kiedy w taki sposób będzie działał Bóg. Modlę się, abym umiał zawsze dobrze rozeznać Jego przyjście.

Autorzy tekstów, Bartoszek Wojciech, Rozważanie

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 21.10.2020