Polecamy!

Odnalezienie przez człowieka sensu cierpienia może – według Autora książki – poprowadzić do wykorzystania wielkiego potencjału, który ono ze sobą niesie. Może pomóc rozwinąć skrzydła.

zdjęcie: projekt okładki: Małgorzata Wrona-Morawska

2013-09-03

Gorąco polecam książkę ks. Grzegorza Poloka pt. „Rozwinąć skrzydła”. Jej Autor jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

Z życia wzięte

Ksiądz Grzegorz Polok, dzieląc się w książce doświadczeniem pracy duszpasterskiej wśród studentów, przywołuje problem cierpienia niektórych swoich wychowanków, wzrastających w rodzinach z problemem alkoholowym. Cierpienie dorosłych dzieci alkoholików ma swoje źródło w rodzicach nadużywających alkoholu lub całkowicie od niego uzależnionych. Autor książki przywołuje wiele świadectw uzdrowienia studentów przechodzących terapię. Konieczność pomocy drugiego człowieka, kompetentnego psychoterapeuty, jest również ważną wskazówką dla osób żyjących z problemem alkoholowym bądź będących współuzależnionymi od niego.

To Jezus uzdrawia!

Ostatecznie źródłem każdego uzdrowienia jest Sam Chrystus. Daje o tym świadectwo 34-letnia Ania: „Największą łaską Boga dla mnie jest świadomość, że to ON jest tą Osobą, od której wszystko się zaczęło. Dał mi życie, a więc jest ono wartością samą w sobie, tylko ON jest wierny, Jemu mogę ufać. Spotkało mnie już tak wiele trudnych chwil od skrajnej samotności poprzez dni wypełnione zmaganiem się z różnymi chorobami i dolegliwościami, które zapewne są dziedzictwem wyniesionym z domu. Nigdy nie zostałam sama, Bóg zawsze posyła ludzi, którzy potrafią się pochylić nad moją dolą i niedolą. Chwała Mu za to”. O spotkaniu i poznaniu Jezusa w trudnym doświadczeniu życia mówi także Ala, o której wspomniałem w artykule o przebaczeniu.

Wypowiedzieć ból

Wypowiedzi Ani i Ali są świadectwami pełnego uzdrowienia wewnętrznego. W innych świadectwach, zamieszczonych w książce, Autor ukazuje pewną ewolucję dochodzenia do tego etapu. Przede wszystkim konieczne jest – widać to u prowadzonych – wypowiedzenie nurtującego problemu, odkrycie przed sobą, przed terapeutą oraz przed Bogiem uczuć, zwłaszcza negatywnych, rodzących się z doznanej krzywdy. Same wypowiedzenie problemu nie poprowadzi do trwałego rozładowania negatywnych uczuć. Ważne jest złączenie swojego cierpienia z Osobą Chrystusa oraz Jego krzyżem, powierzenie Jemu bólu i niepokoju wewnętrznego. Ci studenci, którzy odważyli się opowiedzieć o swoim problemie towarzyszącemu im duchowo kapłanowi, odkryli sens swojego trudnego doświadczenia.

Mój krzyż w krzyżu Jezusa

Na podstawie świadectw wielu penitentów Autor książki wyciągnął wnioski, które są zbieżne z charyzmatem Apostolstwa Chorych. Pisze: „Cierpienia dorosłych dzieci alkoholików (…), gdy stale będą łączone z krzyżem Chrystusa nabiorą dla nich głębszego sensu i pozwolą wraz z Nim inaczej spojrzeć na to wszystko, co wydarzyło się w ich życiu, na swoich rodziców, rodzeństwo i podjąć działania zmierzające do wzmocnienia w nich postawy miłości i budowy dojrzałej osobowości.” Odnalezienie przez człowieka sensu cierpienia może – według Autora książki – poprowadzić do wykorzystania wielkiego potencjału, który ono ze sobą niesie. Pomoże właśnie rozwinąć skrzydła.


Książkę ks. Grzegorza Poloka „Rozwinąć skrzydła” (Katowice 2012) można nabyć w Sekretariacie Apostolstwa Chorych. Dostępna jest także w całości w Internecie na stronie: www.rozwinacskrzydla.pl


Zobacz całą zawartość miesięcznika ►

Z cyklu:, Miesięcznik, Trochę kultury, Numer archiwalny, Bartoszek Wojciech, Autorzy tekstów, 2013-nr-08

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

31

1

2

3

4

5

7

8

9

10

12

14

15

17

19

20

21

22

23

24

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 25.02.2024