Komu chcę się podobać?

Cierpienie ukryte, posty dyskretne – Bóg widzi, docenia, ludzie nie muszą. Żyjemy dla wieczności, mamy tylko chwilę, żeby na nią odpowiednio zapracować. Żyjmy dla Boga i z Bogiem.

zdjęcie: Archiwum prywatne

2024-02-27

Komentarz do fragmentu Ewangelii Mt 23, 1-12
II tydzień Wielkiego Postu

Mam mnogość myśli po przeczytaniu dzisiejszej Ewangelii. Właściwie w dzisiejszych czasach większość rzeczy jest na pokaz domy, auta, ubrania, ciało, zwyczaje. Wszystko trzeba sfotografować, upublicznić, a potem nerwowo wyglądać tzw. lajków. Wiele z naszych celów tak naprawdę napędzanych jest tym, żeby coś zaprezentować innym ludziom. Jednocześnie gdy ktoś się z tego schematu wyłamuje, często spotyka się z pogardą. O ileż szczęśliwsze byłoby życie, w którym zabiega się o uwagę i chęć przypodobania się Bogu. Niestety nie da się przypodobać Bogu i światu. Świat i jego materializm próbuje nas odciągnąć od Boga, od myślenia o Nim, o chęci przypodobania Mu się, dziękowania. Świat chce wykluczyć Boga, bo on stoi na drodze do „szczęścia”. Bo przecież wymarzona para butów daje spełnienie, piękny dom zaspokaja najgłębsze pragnienia i każde nabyte dobro potrafi wypełnić tęsknotę, którą każdy w nas nosi tylko trzeba więcej, więcej i więcej. No i klops. Bo spełnione marzenie przynosi rozczarowanie i myśli, które staramy się stłumić: „Dlaczego nie cieszę się tak bardzo jak myślałem? Dlaczego czuję pustkę?”. Bo w naszych marzeniach i dążeniach nie było Boga. Była chęć imponowania, ulegliśmy pokusie pójścia piękną szeroką drogą, porzuciliśmy kręte podejście prowadzące do Ojca. Im dalej od Ojca, tym pustka i poczucie niepokoju większe.
 
Bóg daje spokój, usuwa lęk. Jak wtedy, gdy dziecko idzie tulić się w ramiona taty. Lęk znika, pojawia się poczucie bezpieczeństwa. Skarby, które gromadzimy, aby podobać się Tacie, są ukryte. Im bardziej ukryte, tym bardziej wartościowe. Cierpienie ukryte, posty dyskretne Bóg widzi, docenia, ludzie nie muszą. Żyjemy dla wieczności, mamy tylko chwilę, żeby na nią odpowiednio zapracować. Żyjmy dla Boga i z Bogiem.

Autorzy tekstów, Monika Szromek, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 20.04.2024