Spotkania pełne głębi

Dzisiaj Chrystus zaprasza nas do modlitwy w ciszy. Wskazuje apostołom, aby udali się na pustynne miejsce i tam odpoczęli od zgiełku świata.

zdjęcie: Loft Gallery

2024-02-02

Komentarz do fragmentu Ewangelii Mk 6, 30-34
IV tydzień zwykły

Pustynia odegrała bardzo ważną rolę w rozwoju chrześcijaństwa. Była przestrzenią, gdzie ludzie szukali najgłębszego kontaktu z Bogiem, niezagłuszonego szumem miast, chaosem zakładów produkcyjnych, targowisk i spektakli rozrywkowych. Na pustyni nie ma zbędnych elementów, bo kiedy ktoś na niej przebywa, liczy się tylko to, co najistotniejsze: życie i śmierć. Trzeba starać się, żeby przeżyć. Oczywiście w duchowym wymiarze pustynia oznacza każde doświadczenie ciszy i samotności, w którym możemy mocniej otworzyć się na Boga. A patrząc na współczesne działanie Kościoła i poszczególnych duszpasterzy oraz samych wiernych, łatwo można dojść do wniosku, że niestety zbyt często posługują się metodami czysto ludzkimi. Szukają rozgłosu, promocji, promują siebie (no właśnie, nie zawsze, a może nawet rzadko jest to promocja Chrystusa), organizują huczne akcje i wielkie wydarzenia. Z nostalgią wspominamy pielgrzymki papieskie, czy Światowe Dni Młodzieży, podczas, których tłumy spotykały się razem na wspólnych wydarzeniach.

W ten sposób manifestowaliśmy, że wiara wciąż jest ważna dla wielu osób. Ale dzisiaj każdy z nas musi sobie zadać pytanie: czy w moim życiu jest miejsce na pustynię? Czego oczekujemy od naszych duszpasterzy i świątyń, w  których się gromadzimy? Dużego parkingu, sprawnego ogrzewania, schludnego wystroju, pięknej oprawy muzycznej, błyskotliwego kazania, czy doświadczenia Jezusa Chrystusa? Jeśli zagłuszymy Jego głos rozlegający się w naszym wnętrzu, nawet najbardziej szlachetnymi doświadczeniami i najpiękniejszą sztuką, to wszystko będą śmieci, jak mówi Paweł Apostoł. Modlitwa ciszy jest szansą na doświadczenie Boga, a bez tego wiara będzie jedynie pustym zbiorem nic nie wartych obrzędów.

Autorzy tekstów, Ks. Wąchol Grzegorz, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 17.04.2024