Aby młode pokolenie mogło odważnie tworzyć przyszłość, musi najpierw z pokorą przyjąć naukę od starszych.
Kto mógł przypuszczać, że całkowicie sparaliżowana i krucha kobieta tak bardzo wpłynie na losy Kościoła i świata?
Otyłość jest chorobą cywilizacyjną. Można jej zapobiegać, prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia.
Wiele osób niewidomych przekonuje, że brak wzroku nie przeszkadza im w dostrzeganiu tego, co w życiu ważne.
Świat osób niesłyszących i niedosłyszących to nie tylko świat ciszy. To często również świat odrzucenia przez innych.
Ból bywa często większym problemem, niż sama choroba, która go wywołała. Nieleczony, niszczy i odbiera radość życia.
Błogosławiona pielęgniarka Hanna Chrzanowska pokazuje, że świętość polega na zwyczajności przeżywanej z Bogiem.
Zapotrzebowanie na krew stale rośnie. Wdzięczność należy się więc tym, którzy bezinteresownie oddają ją innym.
W wielu rodzinach osoby chore i starsze znajdują miłość i opiekę. Otacza się je troską niczym najcenniejsze skarby.
Drodzy Czytelnicy, ufam, że czas Wielkiego Postu pozwolił Wam przygotować serca na paschalną radość i świętowanie zwycięstwa Jezusa nad śmiercią. Życzę Wam głębokiego doświadczenia Bożej bliskości oraz pewności, że każdy z nas jest Jego umiłowanym dzieckiem.
Trwając w okresie Wielkiego Postu, wpatrujemy się w Krzyż Jezusa, który jest dla chrześcijan znakiem zwycięstwa i życia.
W bieżącym roku przypada 160. rocznica objawień Matki Bożej w Lourdes. Z tego powodu XXVI Światowy Dzień Chorego obchodzony 11 lutego, zyskuje dodatkowo uroczysty charakter.
U progu nowego roku kalendarzowego pozdrawiam wszystkich Czytelników miesięcznika. Wierzę, że rok 2018 będzie dla nas wszystkich pełen Bożego błogosławieństwa. Tego życzę i o to się modlę.
Czas Adwentu i zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia sprzyja refleksji nad relacjami, jakie budujemy z innymi ludźmi w naszej codzienności. Są to relacje nie tylko rodzinne, ale również przyjacielskie i sąsiedzkie.
W aktualnym numerze pochylamy się nad tematyką straty i pamięci. Listopad sprzyja refleksjom nad czasem minionym i w szczególny sposób kieruje nasze myśli ku ukochanym osobom, które odeszły.
W ostatnią sobotę października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. Dzień ten ma uświadomić społeczeństwu, że udary oraz inne schorzenia mózgu stanowią obecnie na świecie jeden z głównych problemów medycznych.
Właśnie mija 300 lat od momentu koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Od 8 września 2016 roku trwa świętowanie Jubileuszu związanego z tym wydarzeniem.
Miesiące letnie sprzyjają wyjazdom za miasto i przebywaniu na łonie przyrody. Dla wielu osób jest to czas zasłużonego odpoczynku i nabierania nowych sił. W numerze sierpniowym „Apostolstwa Chorych” podejmujemy tematykę alergii i chorób odkleszczowych, szczególnie boreliozy.
W dniach 8-16 maja br. odbyła się kolejowa pielgrzymka chorych i ich rodzin do Lourdes. I chociaż wyruszyła ona z archidiecezji katowickiej, wśród pielgrzymów znalazły się osoby z całej Polski. 11 maja w Grocie Massabielskiej odprawiłem Mszę świętą we wszystkich intencjach nadsyłanych do Sekretariatu Apostolstwa Chorych oraz w intencji wszystkich członków wspólnoty.
Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony 1 czerwca zainspirował nas do podjęcia trudnego tematu, jakim jest cierpienie najmłodszych. Dobrze wiemy, że choroby i cierpienia dotykają ludzi niezależnie od ich wieku, ale to właśnie cierpienie dzieci budzi szczególny rodzaj poruszenia i współczucia. Okazuje się, że wielu małych pacjentów z cierpliwością i pogodą ducha przeżywa czas choroby, stając się wzorem i wsparciem dla swoich najbliższych.
Maj jest jednym z najpiękniejszych miesięcy w roku. Nic więc dziwnego, że Maryja przed 100 laty właśnie w maju pierwszy raz ukazała się trójce portugalskich pastuszków: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Przyszła, by wezwać świat do nawrócenia i modlitwy. Orędzie, które Maryja ogłosiła w Fatimie, mimo upływu lat, nie straciło nic ze swej aktualności. Również dzisiaj świat potrzebuje mocy modlitwy, by ludzkość na nowo mogła przylgnąć do miłującego Serca Boga.
7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku jego tematem przewodnim są choroby i zaburzenia psychiczne ze szczególnym uwzględnieniem depresji.
Przypadający zawsze w drugi czwartek marca Światowy Dzień Nerek zainspirował nas do poświęcenia bieżącego numeru tematyce chorób nerek oraz problemowi nietrzymania moczu. Ponieważ wiele schorzeń nerek nie daje objawów bólowych, chorzy często nie wiedzą, że coś im dolega. Stąd specjaliści zachęcają do wykonywania regularnych badań moczu i obserwowania swojego organizmu.
Od 1992 roku, z inicjatywy papieża Jana Pawła II obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. W bieżącym roku świętujemy go już po raz 25.
Z początkiem nowego roku kalendarzowego pozdrawiam wszystkich chorych i czytelników miesięcznika. Wierzę, że dzięki niemu oraz modlitwie możliwe jest podtrzymywanie duchowej łączności w naszej wspólnocie.
Trwając w adwentowej tęsknocie za Bogiem przychodzącym na świat, adorujemy tajemnicę Wcielenia. Jesteśmy świadkami wkraczania Wszechmocnego Boga w kruchą naturę człowieka i Jego zniżania się ku ludzkiej słabości.
Listopad sprzyja refleksji nad czasem minionym i w szczególny sposób kieruje nasze myśli ku osobom, które odeszły. W Chrystusie zyskujemy pewność, że rozłąka z tymi, których kochamy jest tylko chwilowa oraz że śmierć została ostatecznie pokonana.
1 października przypada Międzynarodowy Dzień Lekarza, a 18 października w Kościele obchodzone jest święto św. Łukasza Ewangelisty, patrona służby zdrowia. Obydwie te okazje skłaniają do pochylenia się nad tematyką związaną ze środowiskiem lekarzy oraz ich odpowiedzialną pracą.
Corocznie w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Celem jego obchodów jest zwrócenie uwagi na problematykę chorób serca i układu krążenia, które od wielu lat stanowią jedne z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie.
Jeden z ostatnich numerów „Apostolstwa Chorych” był poświęcony posłudze pielęgniarek i położnych, które w maju obchodziły swoje święto. Kilka dni później świętowali także farmaceuci i ci wszyscy, którzy służą chorym przez wytwarzanie leków.
Rok 2016 jest dla Kościoła w Polsce czasem świętowania dwóch ważnych jubileuszy: Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy chrztu Polski. Dodatkowo, podczas kilku lipcowych dni Ojciec święty Franciszek spotka się na polskiej ziemi z młodzieżą z całego świata, by razem z nią uwielbiać Miłosiernego Boga.
24 czerwca przypada Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę. Choroba ta dotyczy osób w podeszłym wieku, szczególnie kobiet. Powszechność występowania osteoporozy skłoniła nas do podjęcia w bieżącym numerze miesięcznika tematyki związanej z tą chorobą, jak również z innymi schorzeniami układu kostnego.
Trwając w paschalnej radości, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, oddajemy w ręce Czytelników kolejny numer „Apostolstwa Chorych”. Tym razem jest on poświęcony pielęgniarkom i położnym, które 12 maja obchodzą swoje międzynarodowe święto.
Od czterech lat, 18 kwietnia, obchodzony jest w Polsce Dzień Pacjenta w Śpiączce. Został on ustanowiony w celu zwrócenia uwagi na sytuację osób w śpiączce oraz ich rodzin. Chorzy ci często zachowują świadomość, nie mogąc nawiązać kontaktu z otoczeniem. W tym czasie potrzebują szczególnie troskliwej opieki i cierpliwej obecności najbliższych.
Przypadający 24 marca Światowy Dzień Walki z Gruźlicą zainspirował nas do poświęcenia bieżącego numeru tematyce chorób płuc. Wiele osób cierpiących na rozmaite schorzenia płuc niestety bagatelizuje ich objawy i nie podejmuje właściwego leczenia. A przecież – jak przekonują lekarze, także specjaliści pulmonolodzy – wczesne wykrycie konkretnej choroby daje większe szanse na jej wyleczenie.
11 lutego obchodzić będziemy XXIV Światowy Dzień Chorego. W trwającym Nadzwyczajnym Roku Miłosierdzia nabiera on szczególnego znaczenia dla wszystkich cierpiących i tych, którzy im służą. W lutym przypada także Światowy Dzień Walki z Depresją.
U progu nowego roku pozdrawiam wszystkich, którzy wiernie trwają we wspólnocie Apostolstwa Chorych i czytają miesięcznik. Osoby chore proszę o dar modlitwy i ofiarę cierpienia w intencji pokoju na świecie. Będzie ku temu szczególna okazja 1 stycznia, w Światowym Dniu Modlitw o Pokój.
Grudniowy numer „Apostolstwa Chorych” łączy w sobie dwa ważne tematy. Jednym z nich jest rozpoczynający się 8 grudnia Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, a drugim obecność osoby chorej w rodzinie.
Istnieją choroby, na które z roku na rok zapada coraz większa liczba osób. Z pewnością można zaliczyć do nich nowotwory i choroby układu krążenia. Dane wskazują, że na całym świecie przybywa także chorych na cukrzycę. Z racji obchodzonego 14 listopada Światowego Dnia Cukrzycy, w bieżącym numerze miesięcznika podejmujemy próbę przybliżenia zagadnień związanych z tą chorobą i jej leczeniem.
13-go października obchodzony jest Dzień Ratownictwa Medycznego. Jest to święto tych wszystkich, którzy ratują ludzkie życie, pracując często w bardzo trudnych warunkach.
6 lipca bieżącego roku we wspólnocie osób chorych, niepełnosprawnych i osłabionych wiekiem już po raz pięćdziesiąty pielgrzymowaliśmy do tronu Jasnogórskiej Królowej Polski.
Od 30 listopada 2014 roku (I niedziela adwentu) trwa w Kościele Rok Życia Konsekrowanego. Okazja ta zainspirowała nas do poświęcenia jednego z numerów „Apostolstwa Chorych” osobom konsekrowanym, które w szczególny sposób oddają się posłudze cierpiącym.
Blisko dwa lata temu jeden z numerów „Apostolstwa Chorych” (8/2013) poświęcony był chorobie alkoholowej. W bieżącym numerze miesięcznika powracamy niejako do zagadnień związanych z nadużywaniem alkoholu, podejmując tematykę FAS – Alkoholowego Zespołu Płodowego.
W tym roku mija 250 lat od wprowadzenia Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa do kalendarza liturgicznego. Historia pokazuje, że kult Serca Bożego na długo przed jego oficjalnym zatwierdzeniem był żywy wśród wierzących, prowadząc wielu z nich do intymnej bliskości ze Zbawicielem.
Od kilku lat, w ostatnich dniach maja, obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Szacuje się, że na tę chorobę cierpi na świecie 2,5 miliona osób, z czego 500 tysięcy w samej Europie.
11 kwietnia przypada Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona. Stąd też numer kwietniowy „Apostolstwa Chorych” poświęcony jest tej właśnie tematyce.
Międzynarodowy Dzień Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych jest obchodzony w Polsce już od 56-ciu lat. To jedno z najstarszych okolicznościowych świąt poświęconych osobom niepełnosprawnym. Jego obchody przypadają zawsze w trzecią niedzielę marca.
Dwa ważne tematy składają się na treść bieżącego numeru „Apostolstwa Chorych”. Po pierwsze, 11 lutego przypada XXIII Światowy Dzień Chorego, który jest szczególną sposobnością do okazania osobom cierpiącym troski i wsparcia. Po drugie, 28 lutego już po raz piąty obchodzony będzie w Polsce Dzień Chorób Rzadkich.
Z początkiem nowego roku pozdrawiam wszystkich Czytelników i zapraszam do dalszego trwania i formacji we wspólnocie Apostolstwa Chorych.
W grudniowym – nieco poszerzonym – numerze „Apostolstwa Chorych” podejmujemy tematykę związaną z Lourdes. Zainspirowała nas do tego przypadająca w tym roku 160. rocznica ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
Po numerze październikowym, który poświęcony był Jeanowi Vanier i wspólnotom Arki, oddajemy w Wasze ręce numer dotyczący innego przyjaciela chorych i sługi życia – prof. Jérôme Lejeune’a.
50 lat temu, we francuskiej wiosce Trosly narodziła się Arka – wspólnota osób niepełnosprawnych.
Nieco ponad rok temu, jeden z numerów „Apostolstwa Chorych” poświęcony był misjom. W bieżącym numerze miesięcznika powracamy do tej tematyki.
W tym roku tradycyjna pielgrzymka Wspólnoty Apostolstwa Chorych do Matki Bożej, Królowej Polski odbędzie się w sobotę 5 lipca. Będzie ona dziękczynieniem za dar kanonizacji św. Jana Pawła II.
Kilka miesięcy temu, w ramach obchodów XXII Światowego Dnia Chorego, odbyła się w Katowicach międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona cierpieniu i opiece nad chorymi.
W Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia, miała miejsce uroczystość kanonizacyjna dwóch wielkich Papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII. To z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat, szczególnie dla nas – Polaków.
14 kwietnia obchodzony jest Dzień Ludzi Bezdomnych. Stąd, bieżący numer poświęcamy temu tematowi.
Od 5 marca trwa w Kościele Wielki Post. To czas intensywnej pracy nad sobą i nawracania się do Boga, który jest Miłością. W głębszym przylgnięciu do Boga mogą pomóc nam nabożeństwa o charakterze pasyjnym, które Kościół proponuje w tym okresie liturgicznym.
11 lutego przypada XXII Światowy Dzień Chorego. W tym roku jego tematem przewodnim jest wiara i miłość oraz gotowość oddawania życia za braci.
Rozpoczynamy nowy rok. Powierzam Matce Najświętszej, Bożej Rodzicielce, wszystkie osoby chore, niepełnosprawne, starsze wiekiem, członków Apostolstwa Chorych, naszych czytelników, a także pracowników Sekretariatu Apostolstwa oraz siebie.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – czas szczególnej obecności Jezusa. Zbawiciel świata przychodzi do nas bezbronny i pragnie naszej miłości.
Wkrótce w Kościele zakończy się Rok Wiary. Właśnie tematyce wiary oraz prześladowaniom z powodu jej wyznawania poświęcamy bieżący numer „Apostolstwa Chorych”.
Październik to miesiąc, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niewidomych, zwany także Dniem Białej Laski.
23 września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. Stąd aktualny numer „Apostolstwa Chorych” poświęcamy problematyce osób niesłyszących i niedosłyszących.
Z radosnym pozdrowieniem oddajemy w Wasze ręce sierpniowy numer „Apostolstwa Chorych”, który poświęcamy problematyce choroby alkoholowej.
6 lipca przypada święto patronalne wspólnoty Apostolstwa Chorych – liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. W tym dniu tradycyjnie będziemy pielgrzymować do tronu Królowej Polski, by zapewniać Ją, że jesteśmy, pamiętamy i czuwamy.
Miesiąc czerwiec przynosi nam trzy ważne dni: Dzień Dziecka (1.06), Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów, który obchodzimy w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa (7.06) oraz Dzień Ojca (23.06).
Trwając w wielkanocnej radości, stajemy u progu miesiąca maja, w którym szczególnie czcimy Matkę Bożą.
Po wielkopostnym okresie wpatrywania się w Krzyż Jezusa, przychodzi czas radości płynącej z Jego zmartwychwstania.
Niedawno przeżywaliśmy XXI Światowy Dzień Chorego – czas szczególnej pamięci o wszystkich Osobach cierpiących.
Miesiąc luty przynosi ze sobą ważne w całym Kościele Powszechnym wydarzenie – XXI Światowy Dzień Chorego.
Z radością oddajemy w Wasze ręce pierwszy w tym roku numer „Apostolstwa Chorych”. Poświęciliśmy go tematyce osób starszych.
W miesiącu grudniu przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W związku z tym pragniemy zwrócić uwagę na działalność wolontaryjną wielu ludzi, nie tylko młodych.
W aktualnym numerze pochylamy się nad tematyką utraty i pamięci. Miesiąc listopad sprzyja refleksji nad czasem minionym i w szczególny sposób kieruje nasze myśli ku Osobom, które odeszły.
Miesiąc październik jest w tym roku bogaty w wydarzenia. Po pierwsze rozpoczyna się w Kościele Rok Wiary – czas odnawiania miłosnej relacji z Bogiem.
Numer wrześniowy „Apostolstwa Chorych” poświęciliśmy posłudze pielęgniarek. Pielęgniarki i pielęgniarze są potężną rzeszą ludzi, którzy często bez rozgłosu służą chorym, niosąc im na wzór Miłosiernego Samarytanina nadzieję i ulgę.
Z radością oddajemy w Wasze ręce Drodzy Czytelnicy, sierpniowy numer naszego miesięcznika. Tym razem podejmujemy tematykę skupioną wokół uzdrowienia i wiary z nim związanej.
W aktualnym numerze podjęliśmy tematykę związaną z ideą szkaplerza karmelitańskiego, do czego zainspirowało nas liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, przypadające na dzień 16 lipca.
Światowy Dzień Chorego jest okazją, by na nowo dostrzec wielkie bogactwo, jakim osoby chore są dla Kościoła i świata.
Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript.Zmień ustawienia lub wypróbuj inną przeglądarkę.