Obecność Jezusa w życiu

Zachęcam, by przemyśleć dogłębnie obecność Jezusa w przestrzeni Twojego życia. Co wzmacnia, a co osłabia Jego działanie w Twoim życiu?

zdjęcie: Archiwum prywatne

2024-01-28

Komentarz do fragmentu Ewangelii Mk 1, 21-28
IV niedziela zwykła

Cała Ewangelia według św. Marka, którą czytamy w niedzielnym cyklu B, to zwięzły przekaz o Jezusie, który skupia się przede wszystkim na zbawczej mocy Jezusa wobec Szatana, przy bardzo oszczędnej relacji Jego nauczania. Doskonale obrazuje to początek i koniec dzisiejszej perykopy. Fragment nie przekazuje nic z nauczania Jezusa. Natomiast relacjonuje krótko, że wszyscy słuchający są zadziwieni mocą Jego nauczania. Zaraz po powołaniu pierwszych uczniów nad jeziorem galilejskim Jezus udaje się do Kafarnaum, miejscowości można by powiedzieć wielokulturowej, gdzie przebiegał szlak handlowy i gdzie stacjonowały wojska rzymskie.  W takiej to scenerii Jezus udaje się w szabat do synagogi na modlitwę. Jego obecność demaskuje ducha nieczystego w jednym z uczestników nabożeństwa. Duch nieczysty „wyczuwa” niejako zagrożenie w zetknięciu się z Jezusem. Poznaje, że Jezusa łączą szczególne więzi z Bogiem. To jest bardzo ważna nauka dla nas. Im więcej będzie w naszym życiu obecności Jezusa tym mniej będzie obecności Szatana. Spójrzmy zatem na to, co należy zrobić, by pielęgnować Jezusową obecność w naszym życiu?

W pozytywnym ujęciu wielką pomocą będzie troska o to, by otaczać się rzeczami i osobami Bożymi. W przypadku rzeczy ważne są przedmioty święte takie jak poświęcony przez kapłana krzyż na ścianie, obrazy Maryi i świętych, woda święcona. Dobrze jest zadbać o „miejsce święte” w mieszkaniu, gdzie będzie świeca, najlepiej świeca z chrztu świętego, Pismo Święte, różaniec itp. Jak to wygląda w Twoim domu?

Warto nosić na szyi krzyżyk, cudowny medalik czy szkaplerz. Wielką pomocą w pielęgnowaniu obecności Jezusa w naszym życiu będą ludzie, którzy mają żywą wiarę. Tacy, którzy są blisko Jezusa. Najlepiej jak to będą przyjaciele, którzy się modlą, dla których przyjaźń z Jezusem jest naprawdę ważna. To wszystko choć bardzo istotne nie zastąpi jednak osobistego zaangażowania w troskę o obecność Jezusa. Tutaj konieczną będzie wytrwała modlitwa serca, szczery żal za grzechy z regularną spowiedzią i uwieńczony niejako przez pobożne i pokorne przyjmowanie Jezusa w Komunii Świętej. Dobrze jest zadbać o dobry film czy pożyteczną książkę. Nie musisz wszystko oglądać. Wybieraj świadomie to, co umacnia Twoją wiarę, rezygnuj z tego co Cię od Jezusa oddala.

W negatywnym ujęciu trzeba też unikać tego wszystkiego, co zagraża Jezusowej obecności w nas. Unikać tego wszystkiego, co prowadzi nas do grzechu. Grzech stanowi furtkę dla Szatana. Zdecydowana postawa Jezusa wobec Szatana z dzisiejszej perykopy kiedy wypowiada krótki i skuteczny egzorcyzm: „Milcz i wyjdź z niego!” uczy nas radykalizmu w walce ze Złem i Jego sprawami. Z Szatanem nie można się układać, czy dialogować, bo ma naturę węża, pająka i robaka. Szatan jak wąż wślizguje się niepostrzeżenie do naszego życia w drobiazgach i małych zgniłych kompromisach. Jak pająk wije powoli sieć uzależnień i toksycznych przywiązań do rzeczy i ludzi. Jak robak niszczy od środka przez lenistwo, bierność i niezaangażowanie w sprawach Bożych, tak jak czyni to kornik ze zdrowym drzewem, z którego po pewnym czasie zostaje tylko próchno. Biblia mówi nam też o Szatanie, który jest agresywny jak lew (1P 5, 8-9), który atakuje w momencie zbliżenia się do niego. Szatana i jego spraw należy unikać za wszelką cenę. W kontekście mojej pracy na misjach nie mogę nie wspomnieć tutaj afrykańskiego wątku. Szatan ma naturę krokodyla. Krokodyl czai się i atakuje jedynie w mętnej wodzie, tak by nieświadomą niczego ofiarę wciągnąć na głęboką wodę i zabić. Szatan podobnie czai się skutecznie w półprawdach, dwuznacznościach, niejasnościach, i robi to tak skutecznie, że w zamęcie i zamieszaniu tracimy jasność osądu i nie wiemy co jest prawdą a co kłamstwem.

Podsumowując ten komentarz, zachęcam, by przemyśleć dogłębnie obecność Jezusa w przestrzeni Twojego życia. Co wzmacnia, a co osłabia Jego działanie w Twoim życiu?

Autorzy tekstów, ks. Zenon Bonecki, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 27.04.2024