Rok Jubileuszowy ze św. Teresą od Dzieciątka Jezus

W obecnym, 2023 r., we francuskim Lisieux świętowany jest podwójny Jubileusz: 150. rocznicy urodzin św. Teresy Martin oraz 100. rocznicy jej beatyfikacji.

zdjęcie: ks. Wojciech Bartoszek

2023-10-03

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus dzięki głębokiemu życiu duchowemu, modlitwie i ofiarowanemu cierpieniu za Kościół święty, stała się dla członków Apostolstwa Chorych szczególnym znakiem i pomocą w powołaniu. Sercem jej duchowej drogi było pragnienie bycia misjonarką. Pragnęła – jak pisała – „głosić Ewangelię w pięciu częściach świata, nawet na najbardziej oddalonych wyspach”. Używając sformułowania papieża Franciszka, możemy powiedzieć, że jej duchowa tęsknota poprowadziła ją na „najdalsze peryferia Kościoła”, w sensie dosłownym, jak i przenośnym. Duchowo pomagała misjonarzom pracującym w  dalekich krajach. Pomagała także tym, którzy pogubili się duchowo w życiu. Chciała nawrócić najzatwardzialszych grzeszników.

Święta Teresa staje się dla nas także szczególną patronką prawdziwej reformy Kościoła. Gdy dzisiaj wielu chce „zewnętrznie” poprawić Kościół, Święta z Lisieux pokazuje, że istotą prawdziwej reformy Kościoła stają się: osobiste nawrócenie, głęboka więź z Chrystusem oraz miłość do Matki – Kościoła, aż po radykalne ofiarowanie swojego życia. Myliłby się także ten, kto by uważał, że świętość Teresy związana była z jakimiś nadzwyczajnymi zjawiskami duchowymi. Absolutnie nie! Polegała ona na „czynieniu zwykłych rzeczy w sposób niezwykły”. Tak pisał przed laty Guy Gaucher, biskup Lisieux.

W obecnym, 2023 r., we francuskim Lisieux świętowany jest podwójny Jubileusz: 150. rocznicy urodzin św. Teresy Martin oraz 100. rocznicy jej beatyfikacji. Na wniosek Francji oraz przy poparciu Włoch i Belgii Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury wpisała Jubileusz Świętej Karmelitanki na listę rocznic w 2023 r. Tak więc relikwie Świętej kolejny raz w swojej historii rozpoczęły peregrynację po różnych zakątkach świata. Dotarły także do Polski.

„Teresa z Lisieux niesie ze sobą przesłanie pokoju i miłości, skierowane do wszystkich narodów. Zachęca je do miłości – mówił w grudniu zeszłego roku ks. Olivier Ruffray, wikariusz generalny diecezji Bayeux-Lisieux, administrator sanktuarium w Lisieux – myślę, że żaden z narodów, który przyjął peregrynację relikwii św. Teresy, nie był zawiedziony. Teresa jest znana w świecie przede wszystkim za pośrednictwem tego, co napisała. Jest to przede wszystkim jej autobiografia «Dzieje duszy», ale też 270 listów i 54 wiersze. W swoich pismach zachęca nas do wnikania w głębię naszego serca. Prowadzi nas po drogach pokoju i miłości. Święty Jan Paweł II w 1997 r. ogłosił ją doktorem nauki o miłości. Teresa wzywa nas, byśmy nieśli miłość do naszego świata. Sam papież Franciszek cytuje ją w «Laudato si», kiedy mówi, że pokój na świecie często rozpoczyna się od uśmiechu i wyciągniętej ręki”.

Krótki zarys historii życia Świętej

Urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alençon, w Normandii, 100 km od Lisieux. Cztery siostry w roku urodzenia Teresy miały odpowiednio: Maria 13 lat, Paulina 12 lat, Leonia 10 lat i Celina 4 lata. Wielki Jubileusz w Lisieux obejmuje także rodzinę św. Teresy. W 2023 r. obchodzimy 200. rocznicę urodzin św. Ludwika Martin, ojca św. Teresy. Urodził się 22 sierpnia 1823 r. w Bordeaux. Był zegarmistrzem-jubilerem. Matka, Zelia Guérin, była koronczarką. W sumie państwo Martin mieli dziewięcioro dzieci, z których czworo zmarło w niemowlęctwie. Gdy Teresa miała cztery i pół roku jej matka zmarła na raka piersi.

Mając pięć córek do wychowania, Ludwik Martin uległ naleganiom swojego szwagra Izydora Guérina, farmaceuty z Lisieux i przeprowadził się ze swoimi córkami do „Les Buissonnets” w Lisieux – w taki, zdrobniały sposób nazwały swoją nową posiadłość siostry Martin. Francuskie słowo le buisson oznacza po polsku „krzak”. W nazwie „Les Buissonnets” chodziło córkom Ludwika Martin o podkreślenie rodzaju posiadłości, w której zamieszkały z tatą, gdzie do dzisiaj w ogrodzie przylegającym do domu jest sporo zieleni i kwiatów. Pod tym względem zupełnie inaczej było w ich okazałym domu w centrum miasta Alençon, gdzie wcześniej mieszkały.

Gdy pierwsza z córek pana Martin, Paulina, wstąpiła do Karmelu, Teresa poważnie zachorowała. 13 maja 1883 r. – jak później Teresa relacjonowała – doświadczyła głębokiej miłości od Matki Najświętszej, czuła się uzdrowiona. Figura Maryi – do dzisiaj stojąca w domu Les Buissonnets – uśmiechnęła się do niej.

W wieku piętnastu lat i trzech miesięcy, po otrzymaniu zgody od Ojca świętego Teresa wstąpiła do Karmelu w Lisieux, przyjmując imię Teresa od Dzieciątka Jezus. Rok później, w dniu obłóczyn rozpoczynających nowicjat, dodała do swojego imienia drugiego „patrona”: Najświętsze Oblicze Chrystusa. Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza przez całe życie szła drogą dziecięctwa duchowego, którą ukazywało jej Dziecię Jezus. Kontemplowała także wybrane przez siebie Najświętsze Oblicze Chrystusa zranione męką i wielkim cierpieniem.

Wstąpiła do Karmelu jako trzecia z córek Ludwika Martin. Sześć lat później do zgromadzenia w Lisieux dołączyła czwarta córka pana Martin – Celina. Celina opiekowała się ojcem, aż do jego śmierci. Wielkim cierpieniem dla Teresy była choroba jej ojca przebywającego pod koniec życia w szpitalu dla psychicznie chorych.

Teresa żyła krótko. Gdy umierała 30 września 1897 r., miała za sobą 24 lata życia. Była wówczas osobą zupełnie nieznaną. W małym prowincjonalnym Karmelu, gdzie mieszkała, na jej pogrzeb przybyło zaledwie 30 osób. Beatyfikacja siostry Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza odbyła się 19 kwietnia 1923 r. Dwa lata później w Rzymie miała miejsce kanonizacja, na którą przybyło pół miliona wiernych!

Wielką czcicielką św. Teresy od Dzieciątka Jezus była ikona piosenki francuskiej, Édith Piaf. Urodziła się 18 lat po śmierci Teresy. W wieku 6 lat Édith przeszła ostre zapalenie rogówki, które sprawiło, że straciła wzrok. Wraz z bliskimi modliła się przy grobie św. Teresy o uzdrowienie. Kilka dni później zaczęła odzyskiwać wzrok. W trakcie całego swojego życia, piosenkarka przypisywała ten cud wstawiennictwu św. Teresy z Lisieux. Była jej wierna do końca swojego życia.

Ważne miejsca w Lisieux

Pielgrzymi przybywający dzisiaj do Lisieux, zachęcani są, by przejść drogą jubileuszową. W prezentacji fotograficznej ukazane są te miejsca. Poszczególnymi etapami jubileuszowej drogi w Lisieux są: Drzwi święte w bazylice św. Teresy, ołtarz w bazylice, relikwiarz św. Teresy, relikwiarz św. św. Ludwika i Zeli Martin w krypcie bazyliki, Les Buissonnets, katedra św. Piotra, Karmel.

Wpatrując się w poszczególne miejsca prezentowane na fotografiach, również i my możemy duchowo włączyć się w Jubileusz św. Teresy. Pamiętajmy, że Święta obiecała, że po swojej śmierci będzie wstawiała się u Boga za wszystkimi proszącymi ją. Nasze obecne miejsce zamieszkania, a przede wszystkim gorliwa modlitwa, mogą stać się szczególną okazją do zawierzenia naszego życia Bogu przez wstawiennictwo św. Teresy.

Zachęcam Was do przesłania do redakcji „Apostolstwa Chorych” Waszych relacji ze spotkań ze świętą Teresą od Dzieciątka Jezus opisujących tegoroczną peregrynację relikwiarza Świętej z Lisieux lub innych.


Zobacz całą zawartość numeru ►

Autorzy tekstów, Bartoszek Wojciech, Miesięcznik, Numer archiwalny, 2023nr10, Z cyklu:, Z bliska

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 11.11.2024