Maryja ugościła nas u siebie

6 lipca br., we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, na Jasnej Górze odbyła się 58. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych.

zdjęcie: Foto: Biuro Prasowe Jasnej Góry

2023-10-03

Już po raz pięćdziesiąty ósmy odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Wspólnota Apostolstwa Chorych przygotowuje się do obchodów 100-lecia istnienia – obecnie trwa w ósmym roku Nowenny przed tym ważnym jubileuszowym wydarzeniem. Tematem tego roku formacyjnego we wspólnocie jest Słowo Boże.

Pielgrzymkowe spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9.15 od modlitwy różańcowej. Modlitwę poprowadzili przedstawiciele wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża. Po niej konferencję wygłosił ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz Apostolstwa Chorych w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Po konferencji pielgrzymi wysłuchali koncertu kwartetu smyczkowego Akademos.

O godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i metropolity poznańskiego. Mszę świętą koncelebrował ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych oraz diecezjalni duszpasterze Apostolstwa Chorych.

Podczas Eucharystii obecne były relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej, współorganizatorki Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, która zapoczątkowała ruch pielęgniarstwa domowego i dała podwaliny pod domową opiekę hospicyjną. Obecność relikwii związana jest z faktem, że w archidiecezji częstochowskiej trwa peregrynacja relikwii bł. Hanny Chrzanowskiej po placówkach medycznych.

Po Mszy świętej, o godzinie 13.30 pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, które poprowadził ks. Jakub Kępczyński, duszpasterz Apostolstwa Chorych w diecezji płockiej. Ostatnim punktem pielgrzymki było nabożeństwo lourdzkie z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem w Kaplicy Cudownego Obrazu o godzinie 14.30.

Tegoroczna pielgrzymka zgromadziła pielgrzymów z całego kraju. Wśród zgłoszonych grup znalazły się m.in. grupy: z Koluszek, Kędzierzyna Koźla, Czarkowa, Olkusza, Przemyśla, Głogowa, Rudy Śląskiej, Katowic, Piasku, Częstochowy, Opola, Imielina, Płocka, Mikołowa, Łazisk Górnych, Tarnowskich Gór, Warszawy, Gdańska. Dziękujemy wszystkim, którzy pielgrzymowali do Jasnogórskiej Pani oraz tym, którzy z uczestnikami pielgrzymki łączyli się duchowo dzięki transmisji telewizyjnej. Doceniamy wysiłek włożony w przygotowanie podróży dla większych grup. Dziękujemy wszystkim opiekunom i rodzinom za pomoc chorym w dotarciu do Częstochowy.

Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem służb medycznych oraz wolontariuszy, którzy ofiarnie troszczyli się o bezpieczeństwo pielgrzymów. Jesteśmy wdzięczni chorym za cierpliwie znoszone trudy pielgrzymki i ofiarowanie swojego cierpienia Bogu w wielu intencjach. Za wszystkie dobre słowa, rozmowy i spotkania, a także ofiary materialne złożone na rzecz Apostolstwa Chorych – serdecznie dziękujemy!


Zobacz całą zawartość numeru ►

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Miesięcznik, Numer archiwalny, 2023nr09, Z cyklu:, Z bliska

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 22.04.2024