W szkole wierności

Ciągle uczymy się wierności. Powinniśmy w Bogu szukać sił do bycia wiernym i czerpać z Jego miłości, która będzie źródłem naszej wierności innym, przede wszystkim wierności w małżeństwie.

zdjęcie: Loft Gallery

2023-08-18

Komentarz do fragmentu Ewangelii Mt 19, 3-12
XIX tydzień zwykły


W dzisiejszej Ewangelii Jezus odpowiada na pytania o prawdziwe znaczenie małżeństwa, podkreślając jego nierozerwalność. Małżeństwo jest sakramentem. Podstawą chrześcijaństwa jest wspólnota, a małżeństwo jest tą najmniejszą wspólnotą.

Statystyki, co do liczby rozwodów w naszym kraju są smutne, z roku na rok ich liczba wzrasta. Jednocześnie podziwiamy małżeństwa cieszące się długoletnim stażem i te są honorowane przez władze zarówno lokalne jak i państwowe. Co robić, by liczba osób cierpiących z powodu rozpadu małżeństwa, czyli opuszczonych małżonków i osieroconych dzieci nie wzrastała. Odpowiedzią na to pytanie jest przede wszystkim modlitwa o dobre przygotowanie do małżeństwa i o uświęcenie istniejących małżeństw, całych rodzin, a także modlitwa o cnotę wierności tak ważną dla każdego z nas, żyjących w każdej wspólnocie, także w małżeństwie.

Wierność jest cnotą, która przejawia się w zdolności do trwania przy wartościach uznanych za własne, równocześnie umożliwia dotrzymanie obietnic i zobowiązań wobec innych. Wierność jest czynnikiem niezbędnym do rozwoju człowieka, nadając jego życiu przejrzystość, niosąc za sobą poczucie bezpieczeństwa. Ciągle uczymy się wierności. Powinniśmy w Bogu szukać sił do bycia wiernym i czerpać z Jego miłości, która będzie źródłem naszej wierności innym, przede wszystkim wierności w małżeństwie.

W społeczeństwie spotykamy również osoby poza małżeństwem i o tych Pan mówi w tym urywku Ewangelii, nie wykluczając ich z grona swoich wiernych. Małżeństwo i samotność/bezżenność to dwa różne sposoby służenia Bogu i uczestnictwa w jego Królestwie. Niezależnie od tego, czy żyjemy w małżeństwie, czy jesteśmy osobami samotnymi, módlmy się nieustannie o uświęcenie małżeństw, dzięki którym rozwija się społeczność ludzi, w której przyszło nam żyć.

Autorzy tekstów, Hrapkiewicz Helena, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

31

1

2

3

4

5

7

8

9

10

12

14

15

17

19

20

21

22

23

24

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 28.02.2024