„Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię”

Ewangelia dzisiejsza mówi wyraźnie, że jeśli miłujemy kogokolwiek bardziej niż Jezusa – nie jesteśmy Go godni. Jak widać są rzeczy ważne, są ważniejsze i są najważniejsze; życie jest sztuką wyboru i ten wybór dotyczy także albo przede wszystkim spraw najważniejszych.

zdjęcie: Loft Gallery

2023-07-17

Komentarz do fragmentu Ewangelii Mt 10, 34 -11, 1
XV tydzień zwykły

Powiedzonka: „Są rzeczy ważne i ważniejsze”, „Życie jest sztuką wyboru” albo jeszcze inaczej „Ordo caritatis czyli porządek miłości” można potraktować jako komentarze do dzisiejszej Ewangelii.

Chcielibyśmy żyć w świecie przyjaznym, wśród ludzi wyznających ten sam system wartości, te same zasady etyczne, szanujących Dekalog, znających Ewangelię i pełnych miłości Boga i bliźniego. Ale zwykle tak  nie jest. W pracy, w środowisku sąsiedzkim, w bardziej lub mniej formalnych grupach, stowarzyszeniach a czasem w najbliższej rodzinie spotykamy osoby, które negują, wyśmiewają a nawet agresywnie zwalczają to, co dla nas ważne. Stajemy przed wyborem: czy w imię zachowania spokoju, utrzymania relacji z bliskimi albo po to, aby nie narażać się na publiczne wyśmianie, zrezygnować z tego, co dla nas ważne, najważniejsze? A jeśli te wszystkie ważne dla nas sprawy, cały system wartości, wszystkie zasady etyczne zamknąć w jednym słowie (a właściwie Słowie) JEZUS?

Ewangelia dzisiejsza mówi wyraźnie, że jeśli miłujemy kogokolwiek bardziej niż Jezusa – nie jesteśmy Go godni. Jak widać są rzeczy ważne, są ważniejsze i są najważniejsze; życie jest sztuką wyboru i ten wybór dotyczy także albo przede wszystkim spraw najważniejszych a porządek miłości – ordo caritatis wskazuje na miłość Boga jako na tę najważniejszą, do której powinny odnosić się wszystkie inne miłości.

Kilka dni temu wpadł mi w ręce cytat ze „Słowa pouczenia” (nr 408) Alicji Lenczewskiej, w którym mówi do niej Jezus: „Nie lękaj się świata, a jedynie oddalenia się od Mojego Serca, w którym jest twój pokój i ukojenie”. Jezus nie przyniósł pokoju na ziemię – ON JEST POKOJEM.

Autorzy tekstów, Kopczyńska Barbara, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

31

1

2

3

4

5

7

8

9

10

12

14

15

17

19

20

21

22

23

24

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 27.02.2024