Święty to człowiek błogosławieństw

W Uroczystość Wszystkich Świętych Kościół daje nam Ewangelię o błogosławieństwach. To z pewnością nie przypadek. Święty bowiem to taki ktoś, kto błogosławieństwami żyje na co dzień.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2023-10-31

W Uroczystość Wszystkich Świętych Kościół daje nam Ewangelię o błogosławieństwach. To z pewnością nie przypadek. Święty bowiem to taki ktoś, kto błogosławieństwami żyje na co dzień.

Święty – ubogi w duchu

Ubogi w duchu rozumie, że wszystko, kim jest i co ma, nie zależy od niego samego. Jego myśli, pragnienia, słowa i czyny są „ u Boga” – karmią się Nim i Jego wolą. Być ubogim, znaczy nie zostawiać niczego dla siebie. Oddać wszystko – wolę, plany i zamiary. Ubogi zapomina o sobie. Robi miejsce Bogu.

Święty – ten, który się smuci

Człowiek smutny smuci się, bo dostrzega wokół siebie jakiś konkretny brak. To nie jest smutek dla samego smutku. Ów dostrzeżony brak jest zwykle brakiem miłości i dobra. Kto zatem smuci się w tej „słusznej sprawie”, podoba się Bogu i otrzymuje obietnicę pocieszenia. Święty to ten, który ubolewa nad złem i zwycięża je dobrem. Święty to ten, któremu zależy, by ostatnie słowo zawsze należało do miłości.

Święty – cichy

Być cichym, znaczy nie wyciągać ręki po nagrodę. To cierpliwie czekać na swoją kolej we wszystkim. Święty to ten, który nie wszędzie musi być pierwszy, nie pcha się na zaszczytne miejsca, staje z boku. To ten, który wytrwale „robi swoje” nawet wtedy, gdy nikt tego nie zauważa. Święty to ten, który pozostaje wierny. Wierny w małym.

Święty – łaknie i pragnie sprawiedliwości

Pragnąć sprawiedliwości znaczy chcieć, by wszyscy mieli udział w dobru. Sprawiedliwość nie jest pragnieniem zemsty. Jest tęsknotą za dobrem, które swobodnie będzie rosło we wszystkich sercach. Święty to ten, który nie kieruje się prawem odpłaty. Jest cierpliwy w czekaniu na dobro nawet wtedy, gdy doświadcza zła.

Święty – miłosierny

Być miłosiernym, znaczy kochać pomimo doznanej krzywdy. Kochać na przekór podpowiedziom zdrowego rozsądku. Kochać bez warunków. Święty to ten, który nadstawia drugi policzek i ciągle wyciąga rękę do zgody. Święty nie nudzi się dawaniem kolejnych szans. Święty nie ustaje w miłości i trosce o swego bliźniego.

Święty – ma czyste serce

Mieć czyste serce, znaczy stawać przed Bogiem w prawdzie. Mieć czyste serce, znaczy nie knuć i nie kombinować po swojemu. Święty to ten, który chce podobać się Bogu nawet za cenę narażenia się ludziom. Święty wie, że tylko Bóg zna zawartość ludzkiego serca i dlatego nie udaje przed Nim kogoś, kim nie jest.

Święty – wprowadza pokój

Wprowadzać pokój, znaczy szerzyć dobro i łagodzić skutki zła. Święty to ten, który nie forsuje swego zdania za wszelką cenę. Nie idzie do celu „po trupach”. Święty to ten, który rozumie drugiego człowieka i przyjmuje go. Święty to ten, któremu zależy, by rywalizację zastąpić współpracą.

Święty – prześladowany

Cierpieć prześladowanie dla sprawiedliwości, znaczy dochować wierności w obliczu największych przeszkód. To mężnie opowiadać się za prawdą. Święty to ten, który nie schodzi z drogi złu. Święty to ten, który ufnie staje w obronie wartości. Nie cofa się, bo wie, że po jego stronie stoi Bóg.

Wzywam dzisiaj orędownictwa wszystkich Świętych, by ustrzegli mnie przed zmarnowaniem otrzymanych od Boga darów. By dopomogli mi mozolnie i wytrwale pielęgnować w sobie osiem błogosławionych cech. By wypraszali mi u Boga łaskę życia błogosławieństwami na co dzień.

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Najnowsze, bieżące

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

31

1

2

3

4

5

7

8

9

10

12

14

15

17

19

20

21

22

23

24

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 22.02.2024