O miłości Boga, bliźniego i siebie samego

Słowa św. Augustyna: „Jeżeli Bóg w życiu jest na pierwszym miejscu, wszystko znajdzie się na właściwym miejscu”, niech będą dla nas drogowskazem miłości Boga.

zdjęcie: Loft Gallery

2022-08-19

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 22, 34-40
XX tydzień zwykły

W Starym Testamencie obowiązywało 613 przykazań – nakazów i zakazów w Prawie. Któż z ludzi, nie będąc uczonym, mógł zapamiętać wszystkie przykazania i postępować według nich? To było niemożliwe. Dlatego Jezus, odpowiadając na pytanie faryzeuszy, które z przykazań jest najważniejsze, przedstawił dwa: miłość Boga i miłość bliźniego.

Miłowanie Boga całym sobą odnosi się do całego naszego życia, pragnień, uczuć, uwielbienia, wdzięczności, do pracy umysłu, poznawania. Miłowanie Boga to nie tylko zewnętrzne praktyki, ale rzeczywiste przestrzeganie Jego przykazań i całkowita ufność pokładana w Nim. Słowa św. Augustyna: „Jeżeli Bóg w życiu jest na pierwszym miejscu, wszystko znajdzie się na właściwym miejscu”, niech będą dla nas drogowskazem miłości Boga.

Drugie przykazanie mówi o miłości bliźniego jak siebie samego. Czasem druga część tego przykazania, czyli miłość siebie budzi w nas zdziwienie i nasuwa się pytanie – czy miłowanie siebie to nie jest egoizm, a wręcz narcyzm? Jezus, mówiąc o miłości samego siebie, wskazywał na fakt, że jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga i każdy z nas jest ważny dla Niego. Akceptacja siebie, praca nad sobą, dążenie do tego, by być coraz lepszym w oczach Boga i ludzi, nie jest sprzeczne z miłością samego siebie, a wręcz  potwierdza ją.

Ciągle zadajemy sobie pytanie, kto jest moim bliźnim? Bliźnim jest każdy człowiek, a szczególnie ten który jest w potrzebie. Miłowanie bliźniego swego to uznawanie jego wartości i godności wynikającej z bycia stworzonym przez Boga. Poczucie własnej wartości i miłowanie samego siebie stanowi wstępny warunek do miłowania innych. W rzeczywistości społecznej w jakiej żyjemy, w świecie pełnym konfliktów i agresji, miłość bliźniego nabiera nowego znaczenia, a modlitwa do Boga bezwzględnie pomaga nam w tym życiu.

Autorzy tekstów, Hrapkiewicz Helena, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 02.12.2022