Odkryć bogactwo duchowe naszych kościołów

Czy potrafimy zostawić wszystko, „sprzedać wszystko”, jak mówi dzisiaj Jezus w Ewangelii, aby pogłębić relację z Bogiem?

zdjęcie: Loft Gallery

2022-07-27

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 13, 44-46
XVII tydzień zwykły

Na Zachodzie Europy sprzedaje się kościoły, ponieważ coraz mniej jest wiernych we wspólnotach. Parafie nie są w stanie utrzymać większej liczby świątyń. Wędrując od kliku lat szlakami Beskidu Niskiego i Bieszczad zauważyłem, że wiele dawnych cerkwi zostało odrestaurowanych (część z nich w latach pięćdziesiątych niestety została na trwale zniszczona). Odnowione cerkwie, do których przybywają wierni, ale i „zwykli” turyści, inspirują. Są znakiem wiary, bogactwa duchowego, które było (i jest) obecne na tych ziemiach. Burzliwe losy mieszkańców tych terenów nie zniosły wiary.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus przyrównuje Królestwo niebieskie do skarbu ukrytego w roli oraz do kupca poszukującego pięknych pereł. Wspomniane cerkwie to prawdziwe skarby. Nie tylko w sensie architektonicznym, czy malarskim, ale przede wszystkim w sensie duchowym. Czy mając w zasięgu ręki takie bogactwo kultury, przekuwamy je na osobistą duchowość, relację do Boga i Matki Najświętszej? Czy potrafimy zostawić wszystko, „sprzedać wszystko”, jak mówi dzisiaj Jezus w Ewangelii, aby pogłębić relację z Bogiem?

Wiele osób szuka dzisiaj miejsc ciszy, skupienia, refleksji, by zatrzymać się w życiu, pozbierać swoje myśli. Odradzają się różnego rodzaju pustelnie. Wspomniane cerkwie są dobrym miejscem na taki refleksyjny czas, z dala od innych, od mediów. Więcej, miejsca te naprowadzają nas na to, co najcenniejsze, czy raczej na Tego, który jest najcenniejszy – na Boga. Dawni mieszkańcy wspomnianych terenów potrafili wykorzystać bogactwo duchowe tych miejsc. Przywołam dawną cerkiew pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu, z 1659 r. Została ona wybudowana na wzniesieniu nad rzeką San, na miejscu wcześniejszej, wzniesionej przez ojców bazylianów. Długa i głęboka w duchowość jest historia tego zgromadzenia zakonnego. Cerkiew w Uluczu była miejscem, do którego pielgrzymowało wielu wiernych (dzisiaj ikonostas tej cerkwi mieści się w głównym muzeum ikon w Sanoku). Może i współcześnie znajdą się osoby, które odkryją wartość duchową tego i innych podobnych miejsc?

Autorzy tekstów, Bartoszek Wojciech, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 25.04.2024