Wielkopostne drogowskazy

Przeżywamy okres Wielkiego Postu. Oby modlitwa, post i jałmużna nie były tylko hasłami zdobiącymi nasze kościoły w czasie Wielkiego Postu, ale drogowskazem naszego życia w Panu.

zdjęcie: Loft Gallery

2022-03-18

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 21,33-43.45-46
II tydzień Wielkiego Postu

W dzisiejszym czytaniu właściciel winnicy, Bóg oddaje człowiekowi w dzierżawę wspaniałe dzieło – świat, zarówno ten materialny jak i duchowy. Równocześnie pozostawia mu wolność działania, daje mu wolną wolę. Zaufał nam, ludziom, że nasze życie będzie zgodne z wolą Pana. Nie pozostawił człowieka samego, posyła proroków, jesteśmy świadkami cudów, które pomagają nam godnie żyć, ciągle ukazują wolę Pana. W końcu Bóg posłał swojego Syna, który za nas umarł i zmartwychwstał, dając nam nadzieję naszego zmartwychwstania.

 Co robi człowiek? W swojej pysze, często żyje tak, jakby Boga nie było. Zapomina o swoim życiu duchowym i niszczy świat materialny.

Jak długo starczy Bogu cierpliwości, by pomagać człowiekowi w „panowaniu na tym świecie?”. Jakie jeszcze doświadczenia musimy przeżyć, by zrozumieć, że świat, w którym żyjemy, dostaliśmy tylko „w dzierżawę” i musimy się o niego troszczyć, a nie tylko używać dla naszej wygody?

Przeżywamy okres Wielkiego Postu. Oby modlitwa, post i jałmużna nie były tylko hasłami zdobiącymi nasze kościoły w czasie Wielkiego Postu, ale drogowskazem naszego życia w Panu. Niech szczera i wytrwała modlitwa pozwoli nam na uwielbienie Pana i uznanie jego wszechmocy. Niech post pozwoli nam na zapanowanie nad naszym ciałem, nad jego zachciankami, często bardzo szkodliwymi dla naszego życia. Niech jałmużna będzie przejawem naszej miłości do drugiego człowieka i pomoże nam w spełnianiu przykazania miłości bliźniego przez cały czas.

Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami i kolejny raz pomóż nam by godnie i pobożnie żyć.

 

Autorzy tekstów, Hrapkiewicz Helena, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

Dzisiaj: 05.10.2022