Duchowe zaplecze świata

Starość jest szczególnym czasem łaski, w którym Pan Bóg niejako odnawia swoje przymierze z człowiekiem i ponawia swoje wezwanie: wzywa go do strzeżenia i przekazywania wiary, wzywa do modlitwy.

zdjęcie: cathopic.com

2022-02-03

Starość jest naturalnym i nieuniknionym etapem życia, jest czasem nowych wyzwań i zarazem sama stanowi zadanie. Jako etap życia ma różne oblicza, gdyż ludzie starsi są bardzo zróżnicowaną grupą pod względem sprawności, stanu zdrowia, światopoglądu czy wyznawanych wartości. Wzrastające zainteresowanie problematyką starości wiąże się z faktem postępującego w szybkim tempie starzenia się społeczeństw najbardziej rozwiniętych krajów świata, w tym Polski. Znaczenia nabiera przekonanie, że starość stanowi tak samo istotny etap życia, jak każdy inny i coraz częściej ukazuje się już nie tylko ograniczenia osób starszych, ale również ich możliwości. Mimo wzrostu zainteresowania tym okresem życia od strony pozytywnej, wciąż jednak mamy do czynienia także ze zjawiskami negatywnymi: wykluczeniem seniorów z życia społecznego i rodzinnego, uciekaniem od tematu cierpienia i śmierci oraz kultem wiecznej młodości i piękna.

W ubiegłym roku, 25 lipca, po raz pierwszy obchodzony był w Kościele Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, ustanowiony przez papieża Franciszka. Z tej okazji Ojciec święty skierował do osób w podeszłym wieku specjalne Orędzie. Napisał w nim między innymi takie słowa: „Nie ważne, ile masz lat, czy jeszcze pracujesz, czy już nie, czy zostałeś sam, czy też masz rodzinę, czy jesteś babcią lub dziadkiem od młodszych lat czy też trochę później, czy jesteś nadal samodzielny, czy też potrzebujesz pomocy – ponieważ nie istnieje wiek emerytalny, jeśli chodzi o zadanie głoszenia Ewangelii, zadanie przekazywania tradycji wnukom. Trzeba wyruszyć w drogę i przede wszystkim wznieść się ponad swoje ograniczenia, aby podjąć coś nowego”. W kalendarzu świeckim babcie i dziadkowie mają dni szczególnie im poświęcone – odpowiednio 21 i 22 stycznia. Papież Franciszek ustanawiając Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, przypomniał, że wiek sędziwy nie jest czasem straconym przede wszystkim w perspektywie wiary. Ludzie sędziwi pomagają nam mądrzej patrzeć na różne wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali mądrość i dojrzałość. Są strażnikami pamięci, tradycji i wiary, przez co mają szczególne prawo, aby być wyrazicielami wspólnych ideałów i wartości. Zwłaszcza wtedy, gdy być może wydają się najbardziej słabi, bezradni i bezużyteczni, mogą stać się najbardziej płodni duchowo dzięki swojej bliskości z Bogiem. Można zatem powiedzieć, że starość jest szczególnym czasem łaski, w którym Pan Bóg niejako odnawia swoje przymierze z człowiekiem i ponawia swoje wezwanie: wzywa go do strzeżenia i przekazywania wiary, wzywa do modlitwy (szczególnie do modlitwy wstawienniczej za najbliższych), wzywa do bycia blisko tych, którzy są w potrzebie. Osoby w podeszłym wieku potrafią bowiem zrozumieć najtrudniejsze sytuacje, a gdy modlą się w tych intencjach, ich modlitwa jest żarliwa i pełna wiary.

Znam wielu starszych ludzi. Są dobrzy i piękni. Bije z nich niezwykła siła – nie, nie ta fizyczna, ale duchowa. Jakież szczęście mają ci młodzi, u boku których żyją ludzie w podeszłym wieku! Często stanowią oni ciche, duchowe zaplecze dla wielkich i spektakularnych działań. Oplatają łańcuchem modlitwy wszystkich pracujących i zmagających się na arenach świata. W zaciszu swoich pokoików wypraszają osobom młodym Boże błogosławieństwo.

Osoby starsze mogą przecież tak wiele! Możecie powiedzieć młodym, że życie bez miłości jest puste. Możecie powiedzieć młodym pełnym obaw, że lęk przed przyszłością da się przezwyciężyć. Możecie nauczyć młodych zbytnio zapatrzonych w siebie, że więcej radości jest w dawaniu aniżeli w braniu. Możecie pokazać młodym, że prawdziwe piękno człowieka ukryte jest w głębi jego serca. Możecie powiedzieć młodym, że miarą prawdziwej miłości jest poświęcenie i ofiara. Możecie stanąć w poprzek pędzącemu światu i przekonać go, że nowy uścisk między młodymi i starszymi jest możliwy!


Zobacz wszystkie teksty numeru 

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Miesięcznik, Numer archiwalny, 2022nr01, Z cyklu:, Z bliska

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Dzisiaj: 09.08.2022