Zbyt wcześnie na świecie

17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. Od 2011, z inicjatywy Fundacji Wcześniak, obchodzimy go również w Polsce.

zdjęcie: canstockphoto.pl

2021-11-17

Wcześniactwo dotyczy dzieci, które urodziły się przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Według klasyfikacji ICD-10 o skrajnym wcześniactwie mówimy, gdy dziecko urodzi się przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży. Co to oznacza dla dziecka i dla rodziców? Z jakimi problemami muszą się zmierzyć?

Zwykle, gdy mówimy o narodzinach dziecka, rodzice wspominają ten dzień jako trudny, ale radosny. Wyczekiwany potomek przychodzi na świat i wywraca go do góry nogami. W przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, radość przytłoczona jest lękiem, nierzadko rozpaczą. Rodzice i maleństwo w tym dniu rozpoczynają bowiem walkę o życie i zdrowie dla tej kruchej istoty. Nierzadko wcześniejszy poród jest zaskoczeniem, znienacka wymaga dostosowania się do nowej rzeczywistości. Mały człowiek zwykle nie może opuścić szpitala, tak jak dzieci urodzone o czasie. Zazwyczaj przebywa w inkubatorze. Widok tak maleńkiego człowieka, z podłączonymi do ciałka rurkami, rozdziera serce. A to dopiero początek drogi.

Pierwsza bitwa rozgrywa się w szpitalu. Tam lekarze walczą o to, żeby maleńki organizm jak najbardziej mógł się rozwinąć. Jednym z największych problemów, z jakimi trzeba się zmierzyć, jest niedorozwój płuc dziecka. Niedostatecznie ukształtowany układ oddechowy nie jest w stanie przejąć funkcji wymiany gazowej. Maleństwo często musi oddychać za pomocą specjalnej aparatury.

Masa noworodka urodzonego przed 35. tygodniem ciąży, zazwyczaj nie przekracza 2 kilogramów, a długość ciała jest zwykle nie większa niż 45 centymetrów. Skórę maleństwa pokrywa meszek, niedostateczna ilość tkanki podskórnej sprawia, że ciałko dziecka jest zaczerwienione i pomarszczone.

Rokowanie co do rozwoju wcześniaka jest uzależnione od tego w którym tygodniu przyszedł on na świat. Często jest tak, że dziecko rozwija się wolniej niż jego rówieśnicy, urodzeni o czasie, jest narażone na wiele problemów zdrowotnych. Wolniej osiąga poszczególne etapy rozwoju. W przypadku wcześniaków oblicza się tzw. wiek korygowany. Oznacza to, że od wieku dziecka odejmuje się czas jaki pozostał do planowanego porodu, np. jeśli dziecko ma ukończone 10 miesięcy, ale urodziło się dwa miesiące przed czasem, to wiek korygowany wynosi 8 miesięcy.

Niezwykle ważne jest aby rodzice i maleństwo otoczeni byli specjalistyczną opieką lekarzy, rehabilitantów i psychologów, którzy pomogą przetrwać im trudny czas. Szczególnie dziś, pamiętajmy w modlitwie o wszystkich małych wojownikach, którzy zbyt szybko pojawili się na świecie.

Autorzy tekstów, Markowicz Magdalena, Polecane, Nasze propozycje

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Dzisiaj: 12.08.2022