Otworzyć się na cud

Czekamy na cuda, które poukładają nam sprawy rodzinne, domowe, małżeńskie, finansowe, zdrowotne. Istotną jednak przeszkodą w otrzymaniu takiego cudu od Boga jest nasz brak wiary.

2021-07-30

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 13, 54-58
XVII tydzień zwykły

„Jezus przyszedł do swego rodzinnego miasta” (Mt 13 ,54). Prawdopodobnie każdy z nas zna uczucie wynikające z powrotu do miejsca, w którym się dobrze czuje. Powitania, wymiana myśli i nieukrywana ciekawość odnośnie do tego, co się wydarzyło pod naszą nieobecność, są miłe i przyjemne. Takie uczucia powinny towarzyszyć Jezusowi również przy powrocie do Jego rodzinnego miasta. Święty Mateusz mówi jednak, że tak nie było. Był podziw, to prawda, ale też zdziwienie złączone z powątpiewaniem. Choć mieszkańcy Nazaretu byli pod ogromnym wrażeniem nauki Jezusa i opowiadań o dokonanych przez Niego cudach, to jednak nie byli zdolni przyjąć prawdy, że On, będąc jednym z nich, mógł otrzymać Boży mandat i być Prorokiem i Reformatorem. Ich niewiara, a nie Jezusa niemoc, sprawiła, że On nie mógł uczynić żadnego cudu wśród tych ludzi. Zaistnienie cudu, jak widać, jest uzależnione w pewien sposób od otwarcia się człowieka na Cudotwórcę i zaufania Mu. Brak wiary i ufności stwarzają barierę, która ogranicza nawet Boże działanie w życiu człowieka.

I w naszym życiu jest bardzo podobnie. Czekamy na cuda, które poukładają nam sprawy rodzinne, domowe, małżeńskie, finansowe, zdrowotne. Istotną jednak przeszkodą w otrzymaniu takiego cudu od Boga jest nasz brak wiary. Cud bowiem może dokonać się tylko wtedy, gdy człowiek otwiera się na Boga, słucha Go i wyraża gotowość do pełnienia Jego woli.

Przychodzimy do kościoła, uczestniczymy w Eucharystii, gdzie On jest obecny. Tu i teraz działa i mówi do nas ten sam Chrystus. Z całą swoją mocą i łaską chce wejść w nasze życie i je poukładać, dodać nam sił, odwagi, wlać w nasze serca miłość. Mają w naszym życiu być obecne cuda, do takiego bowiem życia zostaliśmy stworzeni. Dziać się jednak tak zacznie, jeżeli staniemy przed Nim i wsłuchując się w Jego Słowo, nie będziemy skupiali się na zdziwieniu i zachwyceniu lecz na konkretnych wytycznych dla naszej wiary.

Autorzy tekstów, Mastalerz Lucyna, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 02.12.2022