Najcenniejszy skarb

Jezus mówi, że to właśnie Królestwo Boże podobne jest do skarbu i do perły. I że jest ono dostępne dla każdego niezależnie od posiadanego majątku czy statusu społecznego.

2021-07-28

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 13, 44-46
XVII tydzień zwykły

W dzisiejszej Ewangelii czytamy przypowieść o skarbie i o perle, którą Jezus opowiedział tłumom zebranym wokół Niego. Aby lepiej zrozumieć znaczenie tej przypowieści warto wiedzieć, że w czasach Jezusa najbardziej znanym i najczęściej używanym sposobem ukrywania skarbów było wkładanie ich do skrzyń lub glinianych pojemników i zakopywanie w ziemi. Tym bardziej, że na tamtejszym terenie często toczyły się wojny, więc bezpieczniej było ukryć to, co najcenniejsze przed najeźdźcami. Gdy więc najemnik, pracujący na polu rolnika, u którego się zatrudnił, znalazł ukryty i prawdopodobnie zapomniany skarb, postanowił kupić to pole. W tym celu sprzedał wszystko, co miał. Z pewnością wiedział, że skarb jest tego wart. Z kolei kupiec musiał sporo się natrudzić, żeby znaleźć drogocenną perłę. Nieraz przemierzał spore odległości, by znaleźć poławiaczy pereł, ponieważ nie było ich tam zbyt wielu. Kupiec po znalezieniu perły, zrobił to samo, co najemnik. Sprzedał wszystko, co miał, aby ją nabyć.

Jezus mówi, że to właśnie Królestwo Boże podobne jest do skarbu i do perły. I że jest ono dostępne dla każdego niezależnie od posiadanego majątku czy statusu społecznego. Przypadek człowieka, który znalazł skarb mówi nam, że Królestwo Bożej jest w zasięgu ręki, bo Bóg pierwszy przychodzi do człowieka. Z kolei kupiec obrazuje tych, którzy wytrwale i niestrudzenie Go szukają.

A czym dla mnie jest Królestwo Boże? Czy jestem w stanie dla niego zrezygnować z rzeczy materialnych, własnych przyjemności czy też ponieść stratę lub zostawić wszystko? Czy stawiam Jezusa na pierwszym miejscu w swoim sercu i życiu, ponad relacjami, pracą, karierą? Aby osiągnąć szczęście trwające wiecznie warto poświęcić wszystko, bo Bóg nic nam nie zabiera, ale daje nieskończenie więcej, czego sami własnym rozumem nie jesteśmy w stanie pojąć.

Panie Jezu, uczyń nasze serca wolnymi i ucz nas wybierać to, co prowadzi nas do Ciebie, abyśmy nigdy nie dali się zwieść pozornym skarbom i perłom, które oferuje nam świat, ale strzegli Ciebie obecnego w naszych sercach. Bo tylko Ty jesteś najcenniejszym Skarbem i gdy mamy Ciebie – mamy wszystko!

Autorzy tekstów, Magdalena i Pelagia Buczek, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 02.12.2022