Stałość i wierność w miłości

Dlaczego aż trzy razy Jezus zadaje Piotrowi pytanie o jego miłość?

zdjęcie: Loft Gallery

2021-05-21

Rozważanie do fragmentu Ewangelii J 21,15-19
VII tydzień wielkanocny

Może jest to symboliczna odpowiedź na trzykrotne zaparcie się Apostoła? Ja jednak myślę, że jest to pytanie o stałość postawy i uczuć religijnych Piotra. Jezus powierza mu bardzo ważne zadanie – „ paś owce moje, paś baranki”. Do tej pory Jezus o sobie mówił, iż jest dobrym Pasterzem, teraz powołuje Piotra, który musi godnie, a więc z głęboką wiarą wypełniać zadanie dane mu przez Pana.

Czytając tę Ewangelię, mam na myśli moje, czy nasze katolików, życie religijne. Kiedy przeżywamy okres rekolekcji, czy bierzemy udział w liturgii Świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia, w pielgrzymkach do miejsc świętych, nasza wiara „wzrasta”. Więcej się modlimy, myślimy o Bogu, jesteśmy może „lepsi”. Wracając jednak do codzienności, nasze uniesienia religijne zostają tłumione, a wykonywane zadania przyczyniają się do osłabienia naszej gorliwości religijnej.

Kilkakrotne pytanie Jezusa skierowane do Piotra o miłość uczy nas, że my ciągle musimy zadawać sobie pytanie kim jest dla mnie Jezus i codziennie na nie odpowiadać poprzez modlitwę, udział w liturgii czy odpowiednią lekturę. W naszym codziennym życiu powinna towarzyszyć nam refleksja, co Bóg ma mi do powiedzenia przez poszczególne zdarzenia, w których uczestniczymy. Nie wszystko w naszym życiu musi być zgodne z naszym oczekiwaniem.

Pan Jezus, dając Piotrowi zadanie, równocześnie przestrzega o problemach jakie go czekają, „zaprawdę, powiadam ci: gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz”.

W naszych codziennych modlitwach, prosząc Boga o błogosławieństwo i wszelkie łaski nie możemy zapominać słów: Panie, Ty wiesz, bądź wola Twoja!

Autorzy tekstów, Hrapkiewicz Helena, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

13

14

16

18

19

20

21

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Dzisiaj: 26.11.2022