Duch Prawdy

Im bardziej jesteśmy otwarci na działanie Ducha Świętego i pozwalamy, aby On nas prowadził, to tym samym coraz bardziej poznajemy Boga.

2021-05-12

Rozważanie do fragmentu Ewangelii J 16, 12-15
VI tydzień wielkanocny

Pierwsze zdanie Jezusa, jakie słyszymy w dzisiejszej Ewangelii brzmi: „Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie”. W kolejnych zdaniach zapowiada przyjście Ducha Świętego, którego misją będzie doprowadzenie uczniów do całej prawdy, oznajmienie rzeczy przyszłych i otoczenie Jezusa chwałą. Wiedział On, że uczniowie na tym etapie wielu spraw, o których mówił, nie potrafili zrozumieć i przyjąć. Wciąż trzymali się swoich ludzkich wizji i oczekiwań względem obiecanego Mesjasza. Wszystko zmieniło się dopiero, kiedy zstąpił na nich Duch Święty. Wtedy poznali pełnię prawdy o Jezusie, zrozumieli Jego naukę oraz pojęli znaczenie męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa jako dzieła odkupienia wszystkich ludzi. Otoczenie Jezusa chwałą przez Ducha Świętego dokonało się w tym, że odtąd jest On wielbiony jako Zbawiciel, a Dobra Nowina głoszona jest we wszystkich zakątkach świata. Wszystko dzieje się mocą Ducha Świętego.

Z pewnością zdajemy sobie sprawę z tego, że wiara i poznanie Boga są procesem, który nieustannie dokonuje się w naszym życiu. Kiedy prześledzimy kolejne etapy naszego życia, zauważymy jak zmieniała się nasza relacja z Bogiem, nasza modlitwa. Im bardziej jesteśmy otwarci na działanie Ducha Świętego i pozwalamy, aby On nas prowadził, to tym samym coraz bardziej poznajemy Boga. A zachwyt nad tym, Kim On jest, jak działa i jakie są Jego obietnice dla nas sprawia, że zaczynamy Go uwielbiać. Szukając na własną rękę i własnymi siłami nigdy nie dojdziemy do prawdy i będziemy trwać w lęku dotyczącym naszej przyszłości. Tylko Duch Święty może nam objawić prawdę, gdy będziemy z Nim współpracować. Nigdy też tu na ziemi nie będziemy w stanie powiedzieć, że osiągnęliśmy doskonałość. Proces poznawania Boga i wzrostu wiary, będzie trwał w nas do końca życia aż staniemy przed Jego Obliczem. Wtedy przez całą wieczność będziemy Go uwielbiać razem z aniołami i świętymi.

Panie, prosimy Cię, posyłaj nam Ducha Świętego, by objawiał nam prawdę o Tobie, abyśmy mogli Cię coraz lepiej poznawać, zbliżać się do Ciebie i wiernie iść Twoją drogą, uwielbiając Cię całym naszym życiem.

Autorzy tekstów, Magdalena i Pelagia Buczek, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 23.10.2021