Oddać życie za owczarnię

Lista duchownych, którzy cierpieli, a czasem życie oddawali, broniąc praw powierzonej ich pieczy owczarni, jest bardzo długa. Ale przecież o tym właśnie mówił Pan Jezus do przyszłych pasterzy Jego owczarni: „Dobry pasterz daje życie swoje za owce.”

2021-05-08

Rozważanie do fragmentu Ewangelii J 10, 11-16
V tydzień wielkanocny, Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika
 
Słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii „Dobry pasterz daje życie swoje za owce” odnoszą się wprost do patrona dnia dzisiejszego świętego biskupa Stanisława. Święty, według przekazów historycznych, napomniał króla za jego niemiłosierne rozprawianie się z krytykami jego rządów, nacechowanych licznymi wyprawami wojennymi i ciągłą nieobecnością w kraju. Absencja władcy w stolicy, w Krakowie, prowadziła do coraz większego rozprzężenia i źle wpływała na sprawy wewnętrzne państwa. Kiedy zaś  król powracał, szybko chciał porządkować kraj, nie stroniąc od przemocy i despotyzmu. Biskup Stanisław ryzykował wiele, sprzeciwiając się takiej postawie porywczego władcy, ale dobro ludzi, poczucie niesprawiedliwości i nadużywania władzy nie pozwoliły mu milczeć. Król nie miał zamiaru słuchać napomnień biskupa Stanisława, za co ten nałożył na niego klątwę, czyli wyłączył go ze wspólnoty Kościoła katolickiego. Rozwścieczony tym krwawy władca sam zadał pierwsze ciosy mieczem biskupowi Stanisławowi w chwili, gdy ten odprawiał mszę w kościele na Skałce w Krakowie, a następnie rozkazał poćwiartować jego ciało. Oburzenie ludu było tak wielkie, że król został na zawsze wygnany z kraju.
 
Myśląc w kategoriach tego świata, nie opłaciło się biskupowi Stanisławowi stawać w opozycji do króla. Krytyka władzy jest bowiem obarczona szczególnym ryzykiem, gdyż ta ma do dyspozycji wiele narzędzi opresji, które może wykorzystać przeciw swoim krytykom i oponentom. 
Cenę za brak milczenia, za swoje „non possumus” zapłacił kard. Stefan Wyszyński, internowany przez władze PRL, torturowany w mokotowskim więzieniu bp Czesław Kaczmarek, czy też zamordowany ks. Jerzy Popiełuszko. Lista duchownych, którzy cierpieli, a czasem życie oddawali, broniąc praw powierzonej ich pieczy owczarni, jest bardzo długa. Cena za głoszenie Ewangelii, upominanie się o sprawiedliwość społeczną, o wolność sumienia i słowa, o niełamanie praw najsłabszych, może być wysoka. Ale przecież o tym właśnie mówił Pan Jezus do przyszłych pasterzy Jego owczarni: „Dobry pasterz daje życie swoje za owce.” 
Panie, także dzisiaj posyłaj do swojej owczarni dobrych i odważnych pasterzy. Amen.

Autorzy tekstów, ks. Henryk Otremba, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 23.10.2021