Odczytać znaki Pana

Jezus w swoim ziemskim życiu dawał tyle znaków, które nie były zrozumiałe przez słuchających Go. Czy ponad dwa tysiące lat później jest inaczej?

zdjęcie: Loft Gallery

2021-04-16

Rozważanie do fragmentu Ewangelii J 6, 1-15
II tydzień wielkanocny

Szedł za Jezusem  wielki tłum, który słuchał Jego słów, widział cuda i uczestniczył w tych cudach, tłum który chciał obwołać Go nawet królem, ziemskim królem. A my, będąc w okresie wielkanocnym,  mamy przed oczyma inny tłum, ten który krzyczał  w Jerozolimie„ ukrzyżuj Go”. Czy w tym tłumie byli też  ci, którzy jeszcze niedawno chodzili za Jezusem, słuchali Jego słów? Z pewnością tak. A więc nasuwa się pytanie: dlaczego nie stanęli w obronie Jezusa? Czy nie pamiętali Jego  nauk? Odpowiedź nasuwa się sama, gdy patrzymy na zachowanie nas, katolików, we współczesnym świecie. Słuchamy słowa Bożego, nauczania Kościoła, mamy dostęp do  Pisma świętego, a jak łatwo ulegamy opinii osób, które są przeciwne nauce Kościoła, które podważają  wartość Jezusa i jego nauki w  naszym życiu. Jakże często brak nam stałości i wytrwałości ale też odwagi w zdecydowanym przyznawaniu się do naszej wiary i bronieniu jej.

Rozmnożenie chleba, które ukazuje święty Jan w Ewangelii to nie tylko znak troski Jezusa o zaspokojenie głodu fizycznego słuchaczy. Wszyscy najedli się do syta i jeszcze zebrano tyle ułomków. To znaczy, że pokarm duchowy, który daje nam Chrystus, zachęcając słowami kapłana „bierzcie i jedzcie” jest niewyczerpalny. Chodzi o to, byśmy chcieli spożywać ten pokarm i byli godni Go przyjmować.

Jezus w swoim ziemskim życiu dawał tyle znaków, które nie były zrozumiałe przez słuchających Go. Czy ponad dwa tysiące lat później jest inaczej?
Może potrzeba nam więcej modlitwy, wyciszenia, pokory a znaki, które ciągle daje nam Pan, staną się bardziej zrozumiałe.

 

Autorzy tekstów, Hrapkiewicz Helena, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

13

14

16

18

19

20

21

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Dzisiaj: 26.11.2022