Słowo Boże jest jak sito

Słowo Boże jest sitem, które nas przesiewa i pozwala określić jasno, kto z Jezusem zostaje i chce być Jego uczniem, a kto odchodzi.

2021-03-19

Rozważanie do fragmentu Ewangelii J 7, 40-53
IV tydzień Wielkiego Postu
 
Spory wokół osoby Jezusa, które toczą Żydzi w dzisiejszej Ewangelii, przypominają nam o słowach Jezusa  z 10. rozdziału Ewangelii wg św. Marka: „Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową…”
Osoba Jezusa i głoszone przez Niego nauki budzą skrajne reakcje u słuchaczy: jedni są pełni podziwu i uwielbienia dla Boga, u drugich rozpalają wściekłość i chęć uciszenia Jezusa, najlepiej na zawsze. 
 
Kilka lat temu, tuż po zakończeniu niedzielnej Mszy świętej wieczornej, którą sprawowałem w jednej z parafii na warszawskiej Ochocie, wchodzi z impetem pewien pan i podniesionym głosem mi oznajmia: „Proszę księdza, ja sobie wypraszam, żeby takie słowa padały z ambony w czasie homilii, z którymi się stanowczo nie zgadzam i dodatkowo na znak protestu nie złożyłem ofiary na tacę! Wyślę ją do dominikanów!”. Tyle co wyszedł, wchodzi pewna pani i mówi: „Przyszłam księdzu podziękować za dzisiejszą homilię, która bardzo mnie osobiście poruszyła, bo była jakby do mnie skierowana. Bóg zapłać”. Gdy zamknęła za sobą drzwi, siostra zakrystianka i cała służba liturgiczna staliśmy przez chwilę, jak oniemiali. Ktoś się odezwał: „Co to było i o co tu chodzi?”. Przypomniały mi się wtedy słowa pewnego kapłana, które usłyszałem jako młody ksiądz tuż po święceniach: „Kazanie dobre jest wtedy, gdy budzi reakcje u słuchających. Mogą być pozytywne lub nie. Ale wiedz jedno, że jeśli ich brak, to twoja homilia na pewno była do niczego”.
 
Ewangelia jest słowem żywym, dotykającym naszych serc. Może leczyć i być kojącym balsamem, innym razem kłuć nieznośnie nasze sumienia prawdą, której nie można się przeciwstawić, co wywołuje złość, a nawet agresję. Słowo Boże jest sitem, które nas przesiewa i pozwala określić jasno, kto z Jezusem zostaje i chce być Jego uczniem, a kto odchodzi. Apostołów też Pan raz zapytał: „Czy i wy chcecie odejść?” Piotr wtedy złożył jasną deklarację: „Panie, do kogoż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego”. Słowa życia wiecznego są tylko u Jezusa, warto to zapamiętać i nimi się karmić.

Autorzy tekstów, ks. Henryk Otremba, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 19.04.2024