Niech prowadzi nas św. Józef

Święty Józef uczy nas aktywności, odwagi, czułości i zaufania. Kiedy Anioł przedstawia mu we śnie Boży plan, święty Józef z ufnością podejmuje działanie.

zdjęcie: Loft Gallery

2021-03-19

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 1.16.18-21.24a
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny
IV tydzień Wielkiego Postu

Zarówno Ewangelia wg świętego Mateusza jak i świętego Łukasza są tymi nielicznymi miejscami, które ukazują życie świętego Józefa, a szczególnie jego współżycie z Jezusem i Maryją. Swoje decyzje życiowe święty Józef podejmował na podstawie snów, które nie były zwykłymi snami, a spotkaniami z Bogiem Ojcem, czy z Jego Aniołami. By poznać wolę Boga, my w naszym życiu nie kierujemy się treściami snów, ale musimy otworzyć się na Boga i w ciszy modlić się i  adorować Go, by zrozumieć Jego wolę.

Rok 2021 został ogłoszony Rokiem świętego Józefa, a dzień 19 marca od lat jest poświęcony temu Świętemu. Czego uczy nas Święty Józef, czego dowiadujemy się o Nim z tych nielicznych stron Ewangelii?

Papież Franciszek, w swoim liście „Ojcowskim Sercem”, ogłoszonym 8 grudnia ubiegłego roku, wskazuje na takie cechy świętego Józefa jak: skromność, sprawiedliwość, gotowość na wypełnianie woli Bożej, wsłuchiwanie się w słowo Boże. Skromność wydaje się być  pojęciem nie dzisiejszym, tak bardzo chcemy  zajmować pierwsze miejsca, być osobą popularną, co na pewno nie sprzyja dobremu współżyciu z drugim człowiekiem. A wręcz przeciwnie, brak skromności powoduje, że nie liczymy się z wolą Bożą, a koniecznie chcemy przeforsować nasze, egoistyczne zdanie, będąc nieposłusznym. Często mówimy, że rzeczą najważniejszą jest realizacja samego siebie, a święty Józef swoją postawą zachęca do akceptacji innych i pomocy w ich rozwoju. Będąc odpowiedzialnym za inne osoby jak dzieci, wnuki nie możemy myśleć tylko o sobie ale także o nich. 

Święty Józef uczy nas aktywności, odwagi, czułości i zaufania. Kiedy Anioł przedstawia mu we śnie Boży plan, święty Józef z ufnością podejmuje działanie: zabiera Maryję do siebie, organizuje ucieczkę do Egiptu, gdzie musi zapewnić rodzinie mieszkanie i pracę, aby utrzymać ją przy życiu. Jak cenne jest odważne i ufne wypełnianie Bożej woli a nie ograniczanie się do naszych pragnień i potrzeb.

Święty Józefie, Opiekunie Jezusa, małżonku Maryi,  patronie robotników i dobrej śmierci, módl się za nami.     

Autorzy tekstów, Hrapkiewicz Helena, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

31

1

2

3

4

5

7

8

9

10

12

14

15

17

19

20

21

22

23

24

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Dzisiaj: 29.02.2024