Dom na skale

Dom – to miejsce naszego stałego zamieszkania. Dom – to bezpieczne miejsce, do którego się wraca. Dom – to wreszcie ludzkie życie, życie każdego z nas.

2020-12-03

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 7, 21.24-27
I tydzień adwentu

Gwałtowny deszcz, wezbrane rzeki, porywiste wichry – to obraz życiowych trudności i przeciwności, które spadają na człowieka. To obraz chorób, cierpień i niedołężności, które dotykają ludzkie życie, zarówno nasze własne, jak i bliskich. Te gwałtowne zjawiska to zarówno obraz fizycznych dolegliwości, ale także różnego rodzaju cierpień psychicznych, ogarniających nieraz człowieka.

Co może stać się z domem, czyli z naszym życiem w obliczu tak gwałtownych przeciwności? Możliwości są zasadniczo dwie: albo dom to wszystko wytrzyma i po prostu przeżyjemy nasze choroby i inne trudności życiowe, albo też dom, czyli nasze życie tego nie wytrzyma i runie: choroba doprowadzi do śmierci albo w najlepszym wypadku do jakichś ciężkich, nieodwracalnych niesprawności i życiowych ograniczeń. W taki sposób wielu patrzy na swoje życie w kontekście epidemii. Mówią tak: jeśli się zakażę, to albo przeżyję tę chorobę lekko, może wręcz bezobjawowo, albo dotkną mnie ciężkie powikłania, które nawet i do śmierci mogą doprowadzić.

Co zrobić, by nasz dom wytrzymał nawałnicę choroby? Pierwsza naturalna odpowiedź to: udać się do lekarza. To prawda, współczesna medycyna potrafi zaradzić chorobom, które jeszcze jakiś czas temu wydawały się nieuleczalne. Obecnie pracuje nad szczepionkami i lekarstwami na nową chorobę. Równocześnie jednak wiemy, że istnieją choroby i niesprawności, z którymi nawet najlepiej rozwinięta medycyna nie potrafi sobie poradzić.

W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus wskazuje na podstawowy fundament, na którym powinniśmy budować dom naszego życia. Mówi tak: „każdego, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale”. I dodaje: „Spadł deszcz, wezbrały rzeki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony”. Pan Jezus wskazuje, że dom życia należy budować na skale słowa Bożego, równocześnie dodając, że nie chodzi jedynie o powierzchowne słuchanie słowa Bożego, ale o kształtowanie całego swojego życia w świetle tego słowa. Głęboka więź z Bogiem, wyrażająca się w naszej wierze, nadziei i miłości, stanowi trwały fundament domu naszego życia. Owszem, mogą pojawić się choroby, cierpienia, niepełnosprawność, które nieraz poważnie osłabiają naszą kondycję, jednak zakorzenienie naszego życia w głębokiej przyjaźni z Bogiem daje nam podstawowe poczucie bezpieczeństwa. A dzieje się tak nawet w obliczu doświadczenia ostatecznego, jakim jest umieranie i śmierć naszych bliskich, a nawet nas samych. Co prawda, w momencie śmierci rozpada się życie doczesne, ale głęboka więź z Bogiem daje nadzieję, że śmierć niczego de facto nie zmienia. Bo doczesny dom, czyli ludzkie życie na ziemi, jest przecież jedynie zapowiedzią trwałego domu Ojca, do którego to domu zmierzamy i w którym jest mieszkań wiele.

Czy postawa pełnego zawierzenia słowu Bożemu oznacza, że o zdrowie nie trzeba się troszczyć, i że w obliczu choroby do lekarza nie trzeba iść? Nic bardziej mylnego. Żeby zbudować dom potrzebny jest nie tylko dobry fundament, ale też dobre materiały budowlane i dobrze sporządzona zaprawa murarska. Wszystko to jest obrazem ludzkiego zaangażowania w solidną budowę domu. Czasem coś w domu zepsuje się i wymaga remontu. To obraz naszej współpracy z lekarzem, który wesprze, doradzi, nawet wymieni na coś lepszego, dając jakąś protezę, a nawet przeszczepiając jakiś organ. Życie jest podstawowym talentem, który otrzymaliśmy od Boga, talentem, o który mamy się troszczyć i który mamy pomnażać poprzez stały rozwój własnego życia. Całe to nasze zaangażowanie ma być osadzone na najtrwalszym fundamencie, jakim jest sam Bóg.

Autorzy tekstów, Ks. Bartoszek Antoni, Rozważanie, Komentarz do ewangelii

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 17.04.2024