Maryja jest jak „balsam”

W tym roku z powodu sytuacji epidemicznej Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Chorych i Niepełnosprawnych na Jasną Górę miała inny przebieg.

zdjęcie: Elżbieta Spałek/Biuro Prasowe Jasnej Góry

2020-09-10

Arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki i przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczył Mszy świętej podczas 55. Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych na Jasną Górę.
Pielgrzymka odbywa się każdego roku 6 lipca, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, które jest świętem patronalnym Apostolstwa Chorych. W tym roku z powodu pandemii i zaostrzonych przepisów sanitarnych chorzy i seniorzy uczestniczyli w pielgrzymce duchowo, dzięki transmisji telewizyjnej (TVP 3) oraz internetowej (kanał YouTube). W Kaplicy Cudownego Obrazu zgromadzili się jedynie przedstawiciele osób chorych, służby zdrowia oraz kilkunastu kapłanów związanych z duszpasterstwem chorych.
Zwracając się do chorych, abp Skworc powiedział, że modlitwa i cicha posługa – to ich zwycięska broń. Podkreślał, że to także broń Maryi. „Dlatego jesteśmy tu, na Jasnej Górze, w szkole Maryi, aby uczyć się maryjnych postaw – cichej posługi i modlitwy, która przemienia się w apostolstwo chorych”. Arcybiskup podziękował również chorym za modlitwę i ofiarę cierpienia, szczególnie za modlitwy w intencji ustania pandemii. Mówił, że osoby chore, niepełnosprawne oraz cierpiące wskutek podeszłego wieku zawsze widziały w Maryi swoją szczególną Opiekunkę i Wspomożycielkę. Traktowały Ją jak pochodzący od samego Boga „balsam” na wszystkie zranienia duszy i ciała.
Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Arcybiskup przywołał historię obecności Apostolstwa Chorych w Polsce, zwracając uwagę, że po wojnie Sekretariat znalazł swoją siedzibę w Katowicach dzięki gościnności ówczesnego biskupa katowickiego Stanisława Adamskiego.
Po Eucharystii, o godzinie 14.00, przedstawiciele osób chorych wzięli udział w nabożeństwie drogi krzyżowej.


Zobacz całą zawartość numeru ► 

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Miesięcznik, Numer archiwalny, 2020nr09, Z cyklu:, Panorama wiary

nd pn wt śr cz pt sb

31

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

14

15

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

Dzisiaj: 20.04.2024