Podążając za wiarą Piotra

Postawa Piotra z dzisiejszej ewangelicznej sceny uczy mnie, że mojego wyznania wiary domagają się zwłaszcza te chwile i sytuacje życia, w których chciałbym pozostać neutralny i mieć święty spokój albo te, kiedy bycie blisko Boga jest wielkim wysiłkiem z powodu cierpień i trudności.

zdjęcie: Loft Gallery

2020-06-29

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 16, 13-19
XIII tydzień zwykły

W czasie swej publicznej działalności Chrystus wielokrotnie wyróżniał spośród uczniów osobę Piotra, jako pierwszego wśród apostołów: zatrzymuje się w jego domu, przemawia z jego łodzi, zabiera go na górę Tabor, jemu pierwszemu umywa nogi w czasie Ostatniej Wieczerzy, powierza mu szczególne zadania. Także św. Piotr, świadomy swej roli, w imieniu wszystkich apostołów wyzna: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego”. Innym razem: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. Szczególne miejsce Piotra w Kościele Chrystus określa w słowach dzisiejszej Ewangelii: „Ty jesteś Piotr, Opoka, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”.

Piotr, który wyznaje wiarę w Jezusa w imieniu wszystkich uczniów, zostaje przez Niego wyznaczony na tego, który ma dać początek widzialnej wspólnocie Kościoła, który ma tej wspólnocie przewodzić i ją umacniać. Wyznanie wiary bowiem zawsze łączy się z otrzymaniem konkretnego zadania, wiąże się z posłaniem przez Boga.

Postawa Piotra z dzisiejszej ewangelicznej sceny uczy mnie, że mojego wyznania wiary domagają się zwłaszcza te chwile i sytuacje życia, w których chciałbym pozostać neutralny i mieć święty spokój albo te, kiedy bycie blisko Boga jest wielkim wysiłkiem z powodu cierpień i trudności. Mojego odważnego wyznania wiary domagają się te sytuacje, w których „duch tego świata” zdaje się zyskiwać przewagę nad Królestwem Bożym. Wówczas jeszcze gorliwiej chcę powtarzać za Piotrem: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”.

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Rozważanie

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 14.07.2020