Potrzeba zmiany środowiska

Niekiedy, aby zacząć naprawdę żyć potrzeba zmienić środowisko. Fałszywe jest myślenie, że miłość wymaga stałego doświadczania bólu i cierpienia.

zdjęcie: Loft Gallery

2020-02-05

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mk 6, 1-6
IV tydzień zwykły

Pewnie każdy z nas zna osoby, które po wyjechaniu ze swojej rodzinnej wioski, czy po opuszczeniu swoich bliskich, rozwinęły karierę, zrobiły coś wielkiego lub po prostu zaczęły inaczej – lepiej żyć. Nie raz patrzymy na takich ludzi z wyrzutami, jak na dezerterów, którzy opuścili koszary i zdradzili tych, z którymi żyli na co dzień. Takie podejście wcale nie musi być słuszne. Czegoś podobnego doświadczył sam Jezus.

„Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony” (Mk 6, 5) – to zdanie jakże pełne żalu i zawiedzenia, wybrzmiało z ust Chrystusa w odniesieniu do mieszkańców Nazaretu. To właśnie oni znali Go jako syna cieśli, kogoś, kto dorastając całe życie spędził w malutkim Nazarecie i pewnie niczym szczególnym nie wyróżniał się. Bolało ich jednocześnie, że to nie ich syn, nie ktoś z ich rodziny, a właśnie Jezus mówi takie wzniosłe rzeczy. Nie uwierzyli, że z ich miejscowości może pochodzić ktoś wybitny. Słowa, które kierowali do Jezusa były jak kamień uwiązany do szyi, który ściąga na dno i nie pozwala unieść się na powierzchnię.

Takie sytuacje dzieją się każdego dnia na całym świecie. Ludzie wciąż słyszą od bliskich słowa krytyki i opinie na temat swojej niedoskonałości. Te zdania padające z ust najbliższych ranią najbardziej. Raniły także Jezusa, dlatego sam nie szczędził krytyki wobec swoich krewnych. Wiedział, żeby móc uczynić coś wielkiego, musi opuścić swój rodzinny Nazaret i udać się z misją do Jerozolimy, tam wśród obcych przychylność Jego słowom mogła być o wiele większa. Przypominają się słowa z przypowieści o suchym drzewie, które wyjaławiało ziemię wokół (zob. Łk 13, 7). Nie bójmy się zmieniać środowisk, które często są dla nas toksyczne i nieprzychylne. Jeśli jesteśmy blisko Boga, a ktoś nie chce nas słuchać to po prostu mamy prawo, aby zostawić tych, którzy są nam nieprzychylni.

Autorzy tekstów, Ks. Wąchol Grzegorz, Rozważanie

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 24.10.2020