Po prostu dobra

Święta Agata jest patronką Sycylii, miasta Katanii oraz kobiet cierpiących na nowotwory i inne choroby piersi.

zdjęcie: www.freechristimages.org

2019-09-30

Dwa sycylijskie miasta – Palermo i Katania – ubiegają się o sła­wę wydania na świat tej świę­tej Męczenniczki. Gdzie faktycznie Agata przyszła na świat, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że męczeńską śmierć poniosła w Katanii w 251 roku.

Piękne ciało i piękna dusza

Wiadomości o św. Agacie znaleźć można przede wszystkim w aktach jej męczeństwa. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa istniał bowiem zwy­czaj, że sporządzano akta męczenników; większość z nich nie przetrwała do na­szych czasów. Akta męczeństwa Agaty pochodzą dopiero z V wieku. Urodziła się w bardzo zamożnej rodzinie chrze­ścijańskiej. Odznaczała się nadzwyczaj­nym wdziękiem i pięknością. Tradycja głosi, że rodzice nadali jej greckie imię Agatha, które po polsku oznacza „dobra”, bo oprócz zewnętrznego piękna wyróż­niało ją także szlachetne usposobienie.

Uroda Agaty przyciągała spojrze­nia licznych adoratorów. Zwrócił na nią uwagę również sycylijski namiestnik imieniem Kwincjan, proponując jej mał­żeństwo. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, ślubując Mu dozgonne dziewictwo, odrzuciła oświadczyny Kwincjana. Ten poczuł się niezwykle urażony i poprzysiągł zemstę. Domyślił się, że odmowa Agaty ma zwią­zek z jej wiarą i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. Trwały wówczas prześladowania chrześcijan, zarządzone przez cesarza Decjusza. Kwincjan aresztował więc Agatę. Pró­bował ją zniesławić przez pozbawienie jej dziewiczej niewinności, dlatego oddał ją pod opiekę pewnej rozpustnej kobiety, imieniem Afrodyssa. Kiedy te działania spełzły na niczym, namiestnik skazał Agatę na tortury, podczas których od­cięto jej piersi. W tym czasie miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, w którym zginęło wielu pogan. Przerażony na­miestnik nakazał zaprzestać mąk, gdyż dostrzegł w tym karę Bożą. Ostatecznie Agata poniosła śmierć, rzucona na roz­żarzone węgle.

Rosnący kult

Rok po śmierci Agaty na Sycylii wy­buchł wulkan Etna i lawa zagrażała Ka­tanii. Wówczas ludność udała się z pro­cesją do grobu Agaty, kierując w stronę lawy jej welon, który podczas jej tortur w ogniu jako jedyny nie uległ spaleniu. Lawa zmieniła swój kierunek i Katania została ocalona. Od tego czasu Agata była czczona jako święta chroniąca od ognia, a jej welon słynął z cudownych uzdrowień.

Papież Symmachus wystawił ku jej czci w Rzymie przy Via Aurelia okazałą bazylikę. Kolejną świątynię w Rzymie poświęcił jej św. Grzegorz Wielki w roku 593. Wreszcie papież Grzegorz II przy bazylice św. Chryzogona na Zatybrzu wystawił ku jej czci trzeci rzymski ko­ściół. Dowodzi to wielkiej czci, jaką otaczano ją w owych czasach.

Obecnie w dzień św. Agaty (5 lute­go) poświęca się pieczywo, sól i wodę, które mają chronić domostwa od po­żarów i piorunów. Niegdyś, szczególnie w Katanii, poświęcone kawałki chleba wrzucano do ognia, by wiatr odwrócił pożar w kierunku przeciwnym. W dniu jej pamięci karmiono bydło poświęconą solą i chlebem, by je uchronić od zara­zy. Święta Agata jest patronką Sycylii, miasta Katanii oraz kobiet cierpiących na nowotwory i inne choroby piersi.


Zobacz całą zawartość numeru

Autorzy tekstów, Cogiel Renata Katarzyna, Miesięcznik, Numer archiwalny, 2019nr10, Z cyklu:, Nasi Orędownicy

nd pn wt śr cz pt sb

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

9

15

16

17

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

1

2

3

4

5

6

Dzisiaj: 13.06.2024