„Twoja matka i bracia stoją na dworze i chcą się widzieć z Tobą”

W Ewangeliach są fragmenty trudne do pojęcia, a nawet budzące sprzeciw, tak jak Ewangelia z ostatniej niedzieli o nieuczciwym rządcy albo ta dzisiejsza. Wierzę, że Słowo Boże jest prawdą, więc czytam, słucham, rozważam Je z nadzieją, że kiedyś zrozumiem…

zdjęcie: Loft Gallery

2019-09-24

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Łk 8, 19-21
XXV tydzień zwykły

Mój niedawno zmarły Tata, który bezgranicznie kochał mojego brata i mnie, nie mógł zrozumieć, dlaczego Bóg pozwolił ma śmierć (i to tak okrutną) Swojego Syna? To było dla mojego Taty bardzo trudne, ale wierzył, ufał i trwał przy Bogu do końca.

Zwykle rozważając dzisiejszą Ewangelię, podkreśla się doskonałe wypełnianie woli Bożej przez Maryję oraz możliwość włączenia się do „rodziny Jezusa” przez słuchanie i wypełnianie Słowa Bożego.

Ale nie wyszedł do Niej…

A może było inaczej? Maryję widzimy tylko w Betlejem, w Nazarecie, na weselu w Kanie, a potem dopiero pod krzyżem… Nie musiała wszystkiego rozumieć, zachowywała i rozważała w sercu to, co usłyszała o Nim (od Anioła Gabriela, Elżbiety, Symeona) i od Niego (dwunastoletniego).

Może to nie Ona prosiła, aby Mu donieśli: „Twoja matka i bracia… chcą się widzieć z Tobą”? Przecież ta prośba jakoś przeszkodziła Mu w nauczaniu: przerwano Mu, zmuszono, aby się jakoś do tej prośby odniósł. Czy Ona chciałaby Mu przeszkadzać? Może krewni Jezusa zaniepokojeni zamieszaniem wokół Jego Osoby i potencjalnie niebezpieczną niechęcią faryzeuszy chcieli Go chronić, przywołać do porządku, wykorzystując autorytet Jego Matki?

Wielokrotnie w pracy z chorymi i ich bliskimi spotykałam się z prośbą: „niech pani mu powie, wytłumaczy, on panią posłucha, bo mnie to już nie…” Czasem faktycznie była to ostatnia próba wpłynięcia na czyjeś decyzje, ale zdarzało się, że ten, który prosił o interwencję, sam nie zrobił nic, cedując swoje obowiązki na mnie, czyli wykorzystując mnie.

Może krewni Jezusa (i my wszyscy) powinni bardziej słuchać Jezusa i wypełniać Jego Słowo (jak Maryja) niż żądać widzenia z Nim?

Autorzy tekstów, Kopczyńska Barbara, Rozważanie

nd pn wt śr cz pt sb

28

29

30

1

2

3

5

11

12

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

8

Dzisiaj: 26.05.2024