Sprawiedliwość w oczach Boga

Przypowieść o robotnikach w winnicy ukazuje różnicę w spojrzeniu na sprawiedliwość. Bóg chce dać wszystkim jak najwięcej, nam ciągle zależy, żeby inni nie mieli lepiej.

zdjęcie: Loft Gallery

2019-08-21

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 20, 1-16
XX tydzień zwykły

Patrząc po ludzku, każdy z nas rozumie żal robotników, którzy przepracowali cały dzień w trudnych warunkach i otrzymali tyle samo co ci, którzy byli w pracy zaledwie godzinę. Nikt nie chciałby być gorszy od innego, nikt nie chciałby zgodzić się dobrowolnie na jakąś stratę, w tym przypadku stratę sił i czasu. Jednak takie myślenie jest dalekie Bogu. On chce dać każdemu tyle samo i tak samo dużo. Denar to zapłata za dniówkę pracy, a miłosierdzie Stwórcy polega na tym, że nawet temu, kto przepracował zaledwie godzinę, chce podarować tyle samo, co pracownikom obecnym przez cały dzień. Wystarczy nieco zmienić sposób patrzenia na to, a szybko okaże się, że Bóg nie tylko nie jest niesprawiedliwy, ale przede wszystkim jest uosobieniem dobroci. Chce każdemu podarować maksymalnie dużo. Bardzo podobną myśl zawiera w sobie scena z Golgoty, w której Chrystus przygarnia do Królestwa Bożego Dobrego Łotra. Dla Boga bowiem czas nie ma znaczenia, On patrzy spojrzeniem przepełnionym miłością, a jeśli kogoś kocha się szczerze, to wówczas chce się mu dać wszystko.

Opowiedziana przez Jezusa przypowieść piętnuje tak naprawdę podejście robotników, którzy spędzili cały dzień przy powierzonym im zadaniu. Pokazuje, jak bardzo potrafimy być zawistni oraz jak często wcale nie chodzi nam o nasze własne dobro, o które pozornie tak bardzo się staramy. Nam niestety bardzo często chodzi o to, żeby inni – nasi krewni, sąsiedzi, przyjaciele, przechodnie i obcy ludzie – nie mieli lepiej niż my. Wiele osób zgodziłoby się na to, żeby mieć mniej niż ma obecnie, pod warunkiem, że ich sąsiad miałby jeszcze mniej. To bardzo pesymistyczne spojrzenie na rzeczywistość, w jakiej żyjemy, ale jednocześnie często prawdziwe. Wszyscy musimy uczyć się zdrowej miłości, która stawia przede wszystkim na drugą osobę. Tylko taka miłość daje spełnienie i prowadzi do szczęścia. Każde inne podejście szybko zamienia się w egoizm.

Autorzy tekstów, Ks. Wąchol Grzegorz, Rozważanie

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 22.10.2020