Słowo Boga, słowo człowieka

Fragment Ewangelii, jaki dzisiaj rozważamy, podkreśla moc Bożego słowa. Kto je przyjmuje, ten napełnia się nadzieją i wytrwałością.

zdjęcie: Loft Gallery

2019-07-24

Rozważanie do fragmentu Ewangelii Mt 13, 1-9
XVI tydzień zwykły

Każdy zna wiele biblijnych cytatów, kojarzy różne fragmenty Pisma Świętego, wielu umie rozpoznać, z jakiej księgi pochodzi dany tekst, a nawet powiedzieć o nim coś więcej, np. w jakim okresie czy w jakich okolicznościach powstał. Słowo Boże jest jednym z największych darów, jaki Stwórca pozostawił ludziom, gdyż w nim zawarte są wskazówki dzięki, którym człowiek może osiągnąć szczęście, wybierając dobro, a odrzucając zło. Starorzymskie przysłowie mówi, że nie można być sędzią w swojej sprawie, bo to rodzi subiektywne spojrzenie na przeżywane problemy. Dla chrześcijanina pierwszym sędzią jest zawsze słowo Boże, gdyż ono potrafi obiektywnie ocenić naszą sytuację oraz wskazać jej rozwiązanie. Oczywiście, byłby w błędzie ten, kto by myślał, że w Piśmie Świętym znajdzie rozwiązanie wszystkich problemów i wątpliwości w każdej dziedzinie życia. Ono mówi przede wszystkim o relacji do Boga i innych ludzi, ale poprawne ustawienie tej relacji wystarcza do tego, żeby poczuć się spełnionym już tutaj w życiu doczesnym, a przede wszystkim do tego, żeby w tym życiu być osobą pełną nadziei. Tej cnoty tak bardzo dzisiaj brakuje światu, który chętnie skupia się na tym, co złe, negatywne i często nie widzi ostatecznego celu, a tym samym sensu życia.

To wszystko może dać Bóg, ale w dużej mierze zależy od człowieka, na ile przyjmie Jego słowo. Chrystus mówi dzisiaj do nas o tym, że to słowo, symbolizowane w Jego przypowieści przez ziarno, pada na różny grunt. Niekiedy jest zupełnie ignorowane, innym razem coś go zagłusza i nie pozwala rozwinąć się, czasami jest ochoczo przyjmowane, ale szybko zapominane. Bóg pragnie, by Jego słowo zapadało głęboko w naszą pamięć i żyło w naszych sercach, kierowało nami, motywowało do codziennych obowiązków, budowało w nas cierpliwość i motywację w przezwyciężaniu trudów oraz pokazywało, jak mądrze cieszyć się z radości i pozytywnych wydarzeń. Dzięki temu słowo staje się częścią nas, jest zupełnie naturalne, jest już nie tylko słowem Boga, ale też człowieka.

Autorzy tekstów, Ks. Wąchol Grzegorz, Rozważanie

Rozważania różańcowe

nd pn wt śr cz pt sb

27

28

29

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

4

5

6

7

Dzisiaj: 24.10.2020